Veltto Virtanen

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Veltto Virtanen

Veltto Virtanen (õieti Pertti Olavi Virtanen; sündinud 18. mail 1951 Hämeenlinnas) on soome psühholoog, rokkmuusik ja poliitik. Ta on töötanud ka läänikunstniku ning Soome küngaslaskumise- ja suusahüppekoondise hingelise treenerina.

Veltto Virtanen sai rokkmuusikuna tuntuks 1970. ja 1980. aastatel tegutsenud ansamblitest Virtanen (koos Mauri "Moog" Konttisega), Välikausitakki, HERU ja Sammas. Välikausitakki algkoosseisus olid lisaks Virtasele ka Mikko Alatalo ja Harri Rinne ning hiljem ka Juice Leskinen. Velttot on nimetatud "soome pungi prohvetiks".

Ta osales sõltumatu kandidaadina 1994. aasta Soome presidendivalimistel ja kogus 95 650 häält (3,0%), mis andis 7. tulemuse. 1995. aastal valiti ta ainukese Ökoloogilise Erakonna esindajana Eduskunna liikmeks. Ta moodustas seal üheliikmelise omanimelise parlamendirühma. Virtase sobimatu ja populistlik esinemine äratas paljudes Eduskunna liikmetes pahameelt. Juba esimesel istungil tekitas ta kõneainet keeldumisega võtta peast baretti, mida ta alati kannab. Tähelepanu äratas ka tema hääletamiskäitumine parlamendis. Valitsuse usaldushääletustel jäi ta sageli erapooletuks.

Ta kandideeris ka 1999. ja 2003. aasta parlamendivalimistel ning Euroopa parlamendi valimistel 1999, kuid ei osutunud valituks. 2007. aastal valiti ta sõltumatu kandidaadina Perussuomalaiste nimekirjas 4129 häälega taas eduskunna liikmeks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]