Vangimaja rokk

Allikas: Vikipeedia
"Vangimaja rokk"
"Jailhouse Rock"
Žanr muusika- ja draamafilm
Režissöör Richard Thorpe
Stsenarist Guy Trosper
Operaator Robert Bronner
Helilooja Jeff Alexander
Roy Bennett
Aaron Schroder
Abner Silver
Jerry Leiber
Mike Stoller
Sid Tepper
Ben Weisman
Peaosades Elvis Presley
Judy Tyler
Monteerija Ralph Winters
Produtsent Pandro Berman
Filmistuudio Metro-Goldwyn-Mayer
Esilinastus 17. oktoober 1957
Kestus 96 minutit
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
IMDb profiil

"Vangimaja rokk" (originaalpealkirjaga "Jailhouse Rock") on USA muusikafilm. Film valmis Metro-Goldwyn-Mayeris ning selles mängisid peaosi Elvis Presley ja Judy Tyler.

Filmi stsenaariumi kirjutas Nedrick Youngi loo põhjal Guy Trosper. Režissöör oli Richard Thorpe, produtsent Sandro Berman. Film on 96 minutit pikk. Film esilinastus 17. oktoobril 1957.

Filmimine algas 13. mail ja lõppes 17. juunil 1957. Järgmisel päeval pärast filmivõtete alustamist viidi Elvis haiglasse, sest tema hambakroon tuli lahti ja Elvis hingas selle endale kopsu. Operatsiooni käigus see eemaldati ja mõne päeva pärast lasti Elvis haiglast välja. Veel mõni päev hiljem liitus ta võttetrupiga ja jätkas filmimist.

MGM soovis algul filmile pealkirjaks panna "The Hard Way" ("Raske tee"), seejärel "Jailhouse Kid" ("Vangimaja laps"). Alles seejärel sai film lõpliku pealkirja filmi keskse laulu järgi.

Esialgu oli filmi koreograaf Alex Romero kavandanud niisugused tantsusammud, mis "lihtsalt ei töötanud". Kuid pärast vestlust Elvisega ning vaatamist, kuidas ta laulmise ajal laval liikus, suutis ta suure osa Elvise stiilist tantsudesse sisse kirjutada. Gene Kelly oli Elvise tantsunumbritest sedavõrd vaimustuses, et hakkas filmi nähes plaksutama.

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Vince Everett on lihttööline, kes tapab kõrtsikakluses, mida ta ei alustanud, juhuslikult inimese. Ta pannakse vangi, kus ta kohtub Hunk Houghtoniga. Nad saavad sõpradeks ja Hunk õpetab Vince'i kitarri mängima ja laulma.

Pärast vabanemist hakkab Vince ööklubides töötama, aga mitte laulma. Kuid siis kohtub ta plaadistusettevõtte talendiotsija Peggy Van Aldeniga, kes lubab Vince'il laulu salvestada. Ta viib salvestise oma tööandjale, kes selle asemel salvestab sama arranžeeringu omaenese staariga uuesti. Pettunud Vince ja Peggy asutavad omaenese ettevõtte, mis toodab Vince'i laule, ning järgnevad kuulsus, rikkus ja filmikarjäär. Ilmub Hunk, kes asub tööle Vince'i assistendina.

Kogu filmi jooksul käitub Vince Everett ennasttäis staarina. Ta on pahur, sõnaaher, sõjakas ning kohtleb kõiki enda ümber kas julmalt või häbelikult, eriti Peggyt ja Hunki. Filmi lõpus toimub Vince'i ja Hunki vahel kaklus, mille käigus Vince'i häälepaelad saavad tugevalt kahjustada, nii et tekib küsimus, kas ta üldse kunagi enam laulda saab. Kuid Vince saab sellest õppetunni ning ta tunnistab Peggyle ja Hunkile oma tundeid.

Peamised osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Laulud[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Jailhouse Rock"
  • "Young and Beautiful"
  • "I Want to Be Free"
  • "Don't Leave Me Now"
  • "Baby, I Don't Care"
  • "Treat Me Nice"
  • "One More Day"

Iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

"Vangimaja rokk" oli Elvise esimene film Metro-Goldwyn-Meyeris ja viimane, kus Elvis mängis antikangelast.

Omal ajal peeti "Vangimaja rokki" skandaalseks. Vastumeelsust tekitas nii see, et filmi peategelane oli (endine) vang, nii vandesõna "põrgu" (hell) kasutamine kui ka stseen, kus Presley lamas koos Tyleriga voodis.

Enne filmi esilinastumist hukkus Judy Tyler autoõnnetuses. Kuna Judy ja Elvis olid võtete ajal väga lähedasteks saanud, siis elas Elvis juhtunut raskelt üle ega ilmunud filmi esilinastusele, ka hiljem keeldus ta seda filmi vaatamast ja tõenäoliselt ta valmisfilmi ei näinudki.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]