Mine sisu juurde

Vanaraamatu keskus

Allikas: Vikipeedia

Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu vanaraamatu keskus on ühendus, mis koordineerib Baltika ja haruldaste raamatute kogude vanaraamatu keskusbaasil vanaraamatuga (ehk 15. sajandi kuni 19. sajandi I pooleni ilmunud trükistega) tegelevaid struktuuriüksusi, teadvustab rariteetset raamatut kui uurimisallikat ja säilitamisobjekti ning toetab humanitaarteaduslikke ja kultuuriloolisi uurimisvaldkondi.

TLÜ Akadeemilise Raamatukogu vanatrükiste kollektsiooni aluseks on 16. sajandil tekkinud ja reformatsiooniga seotud Oleviste kiriku raamatukogu. Ajaloolised kogud pärinevad enamuses 1842–1940 Tallinnas tegutsenud baltisaksa teadusseltsi, Eestimaa Kirjanduse Ühingu raamatukogust, mille vanimaks koostisosaks ongi Oleviste kiriku raamatukogu.

Trükiste ennistamine Akadeemilises Raamatukogus sai alguse 1989. aastal ning säilitustegevuse peasuundade hulka kuulub hoidlate hooldus ja trükiste restaureerimine.

Aastatel 2007–2018 oli Akadeemiline Raamatukogu esimese Eesti raamatukoguna Euroopa Teadusraamatukogude Konsortsiumi (Consortium of European Research Libraries – CERL) täisliige. CERL kogub, haldab ja levitab omaliikmetele informatsiooni Euroopa varajase trükitud raamatu ja käsikirjade kohta.