Mine sisu juurde

Võluv võrdsus

Allikas: Vikipeedia

"Võluv võrdsus" on Terry Pratchetti koomiline fantaasiaromaan ja kolmas raamat Kettamaailma sarjast. See avaldati 1987. aastal ning see on esimene, mille peategelaseks ei ole Rincewind. Eesti keelde tõlkis selle Aet Varik 1999. aastal.

Romaan tutvustab Vanaema Weatherwaxi, kes ilmub edaspidi veel mitmetes Kettamaailma raamatutest. Peategelane Eskarina Smith ilmub järgmisel korral alles 23 aastat hiljem välja antud raamatus "Ma kannan keskööd".

Pratchetti Eski karakter põhineb tema tütrel Rhianna Pratchettil.[1]

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Võlur Drum Billet teab, et ta sureb varsti ning reisib paika, kus kohe-kohe on sündimas kaheksadna poja kaheksas poeg. See laps on määratud saama võluriks. Billet tahab talle kui oma järglasele edasi anda võlusaua.

Sünnib siiski tüdruk Esk (täisnimega Eskarina Smith). Seda viga märkab Billet alles pärast saua üle andmist ja suremist. Esk ilmutab 7aastaselt oma võluvõimeid ning kohalik nõid Vanaema Weatherwax otsustab temaga reisida Nähtamatusse Ülikooli, kust saada abi tema võimete kontrollimiseks.

Naissoost võlur on Kettamaailmas midagi ennekuulmatut ja Eski ei lasta Ülikooli sisse. Vanaema Weatherwax saab ta sinna sisse teenijatüdrukuna. Seal kohtab Esk uuesti Simonit, kellega ta tutvus teel Ülikooli. Simonil on loomulik anne taandada kõik universumis loogilisteks numbriteks. Simoni maagia rebib augu Vangladimensioonidesse ja Eski võlusau lööb vasta Simoni pead, et kaitsta Eski. Simoni meel jääb Vangladimensioonidesse ning Esk viskab võlusaua minema, uskudes, et see ründas Simonit. Esk läheb Simonile Vangladimensioonidesse järele. Sealse ekstreemse külma tõttu muudab sau, mis on selleks ajaks merele uhutud, suure jäävälja ning tormi, mis ujutab üle nii linna kui ka Nähtamatu Ülikooli.

Esk ja Simon avastavad Vangladimensiooni elukate nõrkuse - kui sa oled võimeline kasutama maagit, aga ei tee seda, muutuvad nad hirmunuks ja nõrgaks. Vanaema Weatherwax ja Ülemkantsler Cutangle toovad merelt saua ära ning saavad selle abiga lapsed tagasi Kettamaailma. Esk ja Simon loovad uue maagia, mis põhineb tähelepanekul, et suurim võime on võime mitte kasutada kõiki teisi võimeid.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

  • Vanaema Weatherwax
  • Eskarina Smith
  • Simon
  • Drum Billet, surev võlur, õunapuu ja ümbersündinud sipelgas
  • ülemkantsler Cutangle

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Burrows, Marc (30. juuli 2020). The Magic of Terry Pratchett (inglise). White Owl. Lk 116. ISBN 978-1-5267-6553-6.