Rusthavi ringrada

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Võidusõidutrass Rustavi)
Jump to navigation Jump to search

Rusthavi ringrada on ringrada umbes 20 km kaugusel Gruusia pealinnast Thbilisist. Ringrada on saanud nime lähima asula Rusthavi järgi. Pärast aastail 2011–2012 tehtud täielikku rekonstrueerimist FIA 2. kategooria standardite järgi sai sellest esimene professionaalne autodroom Kaukaasia piirkonnas. Renoveeritud autotrassi avatseremoonial, mis toimus 29. aprill 2012, osales riigi president Mihheil Saakašvili, olles klassi Vormel-3 boliidi roolis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Viimane Nõukogude Liidus ehitatud võidusõidutrass. Avatud 1978 a., "Rustavi" oli 4040 m pikkuse ja laiusega 18 m start-finiš tsoonis, 14 m – pöördes ja 12 m – sirgosades. Kompleksis oli ka kardirada, autokrossirada, mototrekk koos motopalliväljakuga avatgd tribüün (500–800 istekohta), juures asusid ka hotell ja remonditalitus. Esimene võidusõit toimus 1979 a. lõpus. NSV Liidu meistrivõistluste etapid peeti Rustavis 11 korda (1979–1989). Pärast NSV Liidu kokkuvarisemist pole trassi rekonstrueeritud ja teekatte seisund on halvenenud. Aastal 2009 ostis erafirma riigioksjonil maatüki koos lagunenud tribüüniga ja teekattega. Aprillis 2011 ehitusplatsi külastas FIA president Jean Todt.

Renoveerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Trass on täielikult rekonstrueeritud, mitmete pöörete konfiguratsioon on muutunud. Märkimisväärsete maastikutööde käigul oli teisaldatud üle 250 000 m3 mulda. Ehitatud on 2 statsionaartribüüni: kaetud tribüün (2000 istekohta) ja avatud tribüün (3000 seisukohta). Ehitatud on ka tehniline hoone (28 boxid, mis on valmistatud FIA standardi järgi). Hoone teine korrusel asub lisatribüün, büroopinnad, restoran (200 istekohta) ja konverentsiruum. Kolmandal korrusel asub sõidujuhtimistorn. Veoautod saavad paddock-i läbi 2. ja 3. pöörde asuva tunneli. Kõnnitunnel seondab paddock peatribüüniga. Sild kahe Svaneti tornitega viib 3. tribüünile. Rada on varustatud mitmete kaasaegsete tehnosüsteemide: kõrgresolutsiooniga videovalve kaameraid, mis katavad 100% distantsi, 14 LED-foori elektroonilise kontrolliga, kiudoptilise võrgu, helijaotussüsteemi ja AMB ajavõtusüsteemi, mis jagab rada 3 sektori. Stardi-finiši sirgosa on pikendatud kuni 830 m, ta sobib drag-racing-le.

Turvalisus[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast renoveerimist rada vastab FIA 2. Kategooria ohutusstandartidele. See annab võimaluse vastu võtta peamiselt kõige maailma võitlussõiduseeriad , kaasa arvatud GP2. Kõik kukkumistsoonid on kaetud kruusaga ja kõige ohtlikumad kohad – asfaldiga.

Sündmused[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 2012 võidusõidutrassil toimuvad mitmed autospordiüritused, sealhulgas Gruusia lahtised meistrivõistlused Formula Alfa ja Legends car racing klassides, paari võistlused, drifting, kardivõistlused, motovõistlused ja klubisõidud. Keskmine piletihind on 5 lari (<3 euro), pileti võib osta kohapeal. Põhiturniiri kaetab Gruusia Rahvusringhääling (Georgian Public Broadcaster). Alates 14. juuli 2012 on võimalik panustada autosõidutele põhiklassides Formula Alfa ja Legends.

Meeskonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Võitlussõidutrass on ka mitmete vastloodud võitlussõidumeeskonnade baas: Gulf Racing, Liberty Bank Racing, MIA Force, “Adžara” Meeskond, VTB Bank, Spordiministeeriumi Meeskond ja GPB Meeskond.

Trassi tehnilised andmed[muuda | muuda lähteteksti]

Rustavi International Motorpark
Näitaja Väärtus
Pikkus 4,140 km
Minimaalne laius 12,5 m
Maksimaalne laius 21,5 m
Stardi-finiši sirgosa pikkus 667 m
GP2 auto eeldatav maksimaalne kiirus 282 km/h
Liikumise suund vastupäeva
Maksimaalne pikitõus 3,16%
Minimaalne pikilang 2,5%
Minimaalne ristkalle 1,75%
Maksimaalne ristkalle 8%
Pööred 7 vasakule, 5 paremale
Tribüünide mahutavus ehitamise esimesel etapil 7500
Pitboxide arv 28
Pitboxide suurus 6 x 14 m

Trassi konfiguratsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]