Uvea keel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Uvea keel
Kõneldakse Wallis ja Futuna
Kokku kõnelejaid 10 400[1]
Keelesugulus Austroneesia hõimkond
 Kesk-Ida-Austroneesia keelkond
  Malai-Polüneesia keeled
   Polüneesia keeled
    Uvea keel
Ametlik staatus
Ametlik keel Wallis ja Futuna
Keele leviala

Uvea keel (ise nimetavad Fakaʻuvea, prantsuse keeles wallisien) on Polüneesia keel, mida kõneldakse Prantsuse ülemereterritooriumil Vaikses ookeanis Wallis ja Futunas.

Wallises ja Futunas kõnelevad uvea keelt emakeelena 10 000–15 000 elanikku, kellest osa on futunaani keele kõnelejad ja mõned tuhanded, kes on pärit Euroopast ning kõnelevad emakeelena prantsuse keelt.[2] Vähemalt sama palju on kõnelejaid Prantsuse ülemereterritooriumil Uus-Kaledoonias, kus elab umbes 18 000 Wallis ja Futunast väljarännanut, kes üldiselt kõnelevad uvea keelt.[3]

Uvea keel kasutab ladina tähestikku.[4]

Uvea keele häälikud[muuda | muuda lähteteksti]

Uvea keeles on 5 vokaali: /a/ /e/ /i/ /o/ /u/ ning nende pikad variandid /ā/ /ē/ /ī/ /ō/ /ū/.

Konsonandid: /f/ /g/ (rõhutatakse alati ŋ-i abil (ng)) /h/ /k/ /l/ /m/ /n/ /s/ (on haruldane ja kasutatakse tavaliselt võõrsõnades) /t/ /v‘/. /ʻ/ esindab kõrisulghäälikut, mis uvea keeles on tuntud kui fakamoga (kuulub kurguhäälduse juurde). Fakamogat õpetatakse tänapäeval koolides, seda saab kirjutada nii sirge, kõvera kui ümberpööratud kõvera ülakomana. Sarnaselt ülakomale (uvea keeles fakaloa, pikendamine) õpetatakse koolis tänapäeval ka pikkade vokaalide märkimist, kuigi vanem generatsioon pole kõrisulghäälikuid ega pikki vokaale kunagi märkinud. Näiteks: Mālō te ma'uli (tere) [5]:

Foneemi vastavus[muuda | muuda lähteteksti]

Foneem alg-polüneesia keel uvea keel eesti keel
/ŋ/ *taŋata tagata inimene
/s/ *sina hina hall (juuste värv)
/ti/ *tiale siale lill
/k/ *waka vaka kanuu
/f/ *fafine fafine naine
/ʔ/ *matuqa matua vanem
/r/ *rua lua kaks
/l/ *tolu tolu kolm

Teiste keelte mõju[muuda | muuda lähteteksti]

Uvea on kõige enam seotud rennelli-bellona keelega. Samas on seda seostatud ka tonga keelega, mis on tingitud Tonga invasioonist Wallises. Näiteks mineviku vorm "ne´e" tuleb tonga keelest.

Uvea keelt on kõige rohkem mõjutanud prantsuse keel. Prantsuse misjonärid jõudsid saarele 19. sajandi lõpus 1831. aastal [6], Wallis ja Futuna sai Prantsusmaa ülemere territooriumiks ja prantsuse keel oli ametlik keel. Vastavalt paljudele lingvistidele, nagu K. Rensch, ei avaldanud prantsuse keel alguses mõju, aga nüüd on see hakanud uvea keelt sügavalt mõjutama. Paljud keeleuuendused on tulnud transliteratsioonist prantsuse keelest uvea keelde, näiteks poliitika sõnavara: Falanise (Prantsusmaa), Telituale (territoorium), politike (poliitika), Lepupilika (vabariik). Paljud tehnilised sõnad (telefoni, televisio); toidud, mida ei eksisteerinud Wallises enne eurooplaste tulekut (tomato, tapaka (tubakas, prantsuse keelest tabac) alikole (alkohol), kafe (kohvi, prantsuse keelest café)) jne, on laenatud prantsuse keelest.

Kui misjonärid tulid, siis nad tutvustasid palju ladinakeelseid sõnu, enamasti religioosseid. Jeesus Kristusest sai Sesu Kilisito, sõnad nagu komunio (side), kofesio (pihtimine), temonio (deemon, prantsuse keeles démon). Aga ka mitte religioosseid sõnu: hola (aeg, tund (lad. hora)); hisitolia (ajalugu (lat. historial)) tutvustati ja need on nüüd igapäevases keelekasutuses. Uvea keelt on mõjutanud inglise keel, eriti pärast USA sõjaväe saabumist saarele 1942. aastal. Laensõnad nagu puna (spoon), motoka (auto, võetud motor car'ist), famili (family), suka (sugar), peni (pen) jne, tulevad inglise keelest.[7]

Keelenäited[8][muuda | muuda lähteteksti]

  1. Malo te ma´uli! – Tere hommikust!
  2. Malo te kataki – Head õhtut!
  3. Olola! – Nägemist! (kahele või rohkemale inimestele, kes lahkuvad)
  4. Nonofola! – Nägemist! (kahele või enamale inimestele, kes jäävad paigale)
  5. Uvea mo Futuna – Wallis ja Futuna
  6. Malo te ofa – Aitäh
  7. Silou ! (mitteametlik) – Vabandust!

Arvsõnad[9][muuda | muuda lähteteksti]

1 – tahi

2 – lua

3 – tolu

4 – fā

5 – nima

6 – ono

7 – fitu

8 – valu

9 – hiva

10 – hogofulu

Viited[muuda | muuda lähteteksti]