Vabaduse Liit – Demokraatlik Liit

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt US-DEU)
Vabaduse Liit – Demokraatlik Liit
Unie svobody - Demokratická unie
Esimees Jan Černý
Asutamine 1998
Peakorter Kozí 916/5
110 00 Praha 1
Tšehhi Vabariik
Ideoloogia liberalism
Koduleht www.unie.cz

Vabaduse Liit – Demokraatlik Liit (tšehhi Unie svobody - Demokratická unie, lühend US-DEU) on Tšehhi Vabariigi liberaalne parempoolne poliitiline partei.

1997. aastal tekkisid Kodanike Demokraatliku Partei (ODS-i) sees vastuolud ning osa liikmetest püüdis kukutada partei tollast juhtkonda, eelkõige esimeest Václav Klausi, kellel oli väga tugev positsioon. Partei juhtkonna muutmise ebaõnnestunud katse järel astusid need liikmed parteist välja ja asutasid Vabaduse Liidu, mis registreeriti 22. jaanuaril 1998.

Alguses oli uuel parteil suur meedia, presidendi ja osa üldsuse toetus ning sellele ennustati suurt tulevikku, kuid asutamisaastal sai erakond ODS-iga võrreldes ennetähtaegsetel parlamendivalimistel väga vähe hääli. Siiski kuulus Vabaduse Liit 1998–2002 koos Tšehhi Sotsiaaldemokraatliku Partei ja ODS-iga koalitsiooni, mis lagunes vahetult enne 2002. aasta parlamendivalimisi.

2001. aasta detsembris liitus partei Demokraatliku Liiduga ja nii tekkis US-DEU.

2002. aasta valimiste järel kaotas partei valijate poolehoiu ning parteist astusid välja järelejäänud väljapaistvad isikud. 2006. aasta parlamendivalimisteks muutis partei oma imagot ning püüdis noorte anarhistlike ja ultraliberaalsete valijate hääli. Siiski saadi vaid 0,3% häältest. Selle peale astus partei juhtkond koos esimees Pavel Němeciga tagasi. Aasta jagu oli partei esimees Jan Hadrava, alates 2007. aasta juunist aga Jan Černý.