Mine sisu juurde

Troppau kongress

Allikas: Vikipeedia

Troppau kongress oli 1820. aastal aset leidnud rahvusvaheline konverents, kus Viisliidu liikmesriigid arutasid juulis 1820 Napolis puhkenud revolutsiooni mahasurumist. Pärast kongressi allkirjastati 19. novembril 1820 Troppau protokoll.

Konress tuli 20. oktoobril 1820 kokku Troppau linnas Austria Sileesias Austrias (praegune Opava linn Tšehhis). Koosoleku korraldas tsaar Aleksander I. Isiklikult osalesid Aleksander I ja Austria keiser Franz II, Preisi kuningat Friedrich Wilhelm III-t esindas kroonprints (hilisem kuningas Friedrich Wilhelm IV). Austriast, Venemaalt ja Preisimaalt olid lisaks kohal ka välisministrid Klemens von Metternich, Ioannis Kapodistrias ja Karl August von Hardenberg.

Suurbritannia oli Napoli revolutsiooni sekkumisele põhimõtteliselt vastu ning seega ametlikku esindajat ei saadetud, küll oli kohal välisminister Lord Castlereagh' poolvend, suursaadik Viinis Lord Stewart. Ka Prantsusmaa ei saatnud volinikku, samas prantslaste vaated enne kongressi polnud nii konkreetsed. Seega oli juba enne koosolekuid selge, et tekivad lõhed ida- ja läänejõudude vahel.

Troppau kongressi iseloomustas selle intiimne ja mitteametlik olemus; määravaks faktiks oli alguses Metternichi avastus, et tal pole enam midagi karta tsaar Aleksandri "jakobinismi" pärast. Kolm tundi kestnud vestluses teetassi taga väikeses võõrastemajas kuulis ta tsaari ülestunnistust ja lubadust muutuseks: "Täna mõistan hukka kõike, mida olen öelnud ja teinud aastatel 1814–1818... Ütle mulle, mida sa minust tahad. Ma teen seda."[1]

Sellega oli Matternichi suutmatus Castlereagh'd veenda teisejärguline. Kuna idajõud olid ühel meelel, võis rahus eirata brittide ja prantslaste arvamusi. Järgnevatele konverentsidele Prantsusmaad ja Suurbritanniat ei kutsutudki, kuna arvati, et nende esindajad tulevad sinna, et hiljem oma rahvale aru anda, mitte et midagi ise otsustada.

  1. Metternich to Esterhazy, Oct. 24, 1820, F. O. Austria Dom. Sep.-Dec. 1820).
  • Ghervas, Stella (2008). Réinventer la tradition. Alexandre Stourdza et l'Europe de la Sainte-Alliance. Paris: Honoré Champion. ISBN 978-2-7453-1669-1.
  • Jarrett, Mark (2013). The Congress of Vienna and its Legacy: War and Great Power Diplomacy after Napoleon. London: I. B. Tauris & Company, Limited. ISBN 978-1780761169.
  • Schneider, Karin; Kurz, Stephan, toim-d (2018). Mächtekongresse 1818-1822. Digitale Edition. Vienna: Austrian Academy of Sciences. ISBN 978-3-9504783-0-3.