Trinidadi ja Tobago peaminister

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Trinidadi ja Tobago peaminister (inglise keeles Prime Minister of Trinidad and Tobago) on Trinidadi ja Tobago valitsusjuht.

Peaministri ametikoht loodi 1950. aastal, mil Trinidad ja Tobago sai Suurbritannia kolooniana laiendatud omavalitsuse. Saarte esimeseks peaministriks sai Albert Gomes. Kui 1958. aastal moodustati Lääne-India Föderatsioon, säilitas Trinidad ja Tobago selle koosseisus ka kohaliku valitsuskabineti eesotsas peaministriga. Pärast Föderatsiooni lagunemist võttis Trinidad ja Tobago kursi iseseisvusele, mis kuulutati välja 31. augustil 1962. Iseseisva Trinidadi ja Tobago esimeseks peaministriks sai Eric Williams, kes pidas seda ametit oma surmani 1981. aastal. Alates vabariigi väljakuulutamisest 1976. aastal on valitsusjuhi täielik ametinimetus Trinidadi ja Tobago Vabariigi peaminister.

Vastavalt 1976. aasta põhiseadusele on Trinidad ja Tobago parlamentaarne vabariik, mis tähendab, et reaalselt kuulub igapäevane täidesaatev võim peaministrile ja tema juhitud valitsuskabinetile. Peaministrikandidaadi esitab parlamendile kinnitamiseks president, olles kohustatud kandidaadiks nimetama parlamendis suurima toetusega erakonna esimehe.

Aastatel 20102015 oli esimese naispeaministrina ametis Kamla Persad-Bissessar. Alates 2015. aastast on peaminister Keith Rowley.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]