Tippecanoe needus

Allikas: Vikipeedia

Tippecanoe' needus on väidetav needus, mille kohaselt iga kahekümne aasta järel valitud USA president sureb ametis olles.

Vädetavasti needis Tecumseh' vend Tenskwatawa pärast Tippecanoe lahingut 1811. aastal ära tulevase presidendi, tolleaegse Indiana territooriumi kuberneri, William Henry Harrison'i ja tema ametijärglased. Needus sai laiemalt teatavaks 1931. aastal.

Surnud presidentidest oli William Henry Harrison kõige lühemat (31 päeva) ja Franklin Delano Roosevelt kõige pikemat (4422 päeva; kolm täit ja üks osaline ametiaeg, kokku 12 aastat) aega üldse ametis olnud president.

Needusega on seostatud järgmiste presidentide surma:

Zachary Taylor, kes valiti 1848. aastal ja suri ametis olles 1850. aastal, ei kuulu nende hulka.

Abraham Lincoln ja Franklin Delano Roosevelt olid pärast kriitilisel aastal valimist ametis terve ametiaja ja surid tagasi valituna alles järgmise ametiaja alguses. Ronald Reagan (valitud 1980) ja George W. Bush (valitud 2000), ei surnud oma ametiajal, neist Bush on tänaseni elus.

William Henry Harrison oli kuni 1981. aastani vanim ametis olnud Ameerika Ühendriikide president; kuna sel aastal ametisse astunud Ronald Reagan oli temast vanem, arvatakse, et Reagan murdis selle rekordi ületamisega ka needuse. Pärast seda pole needus enam toiminud.