The Eastern Origins of Western Civilisation

Allikas: Vikipeedia

"The Eastern Origins of Western Civilisation" ('Lääne tsivilisatsiooni Ida lätted') on John M. Hobsoni raamat, mis on suunatud eurotsentrismi ja ajaloolise teooria vastu, mis väidab, et Lääne tõus pärast 1492. aastat olla “neitsist sünd”. Teos näitab, et Lääne tõus tulenes ta vahekordadest sel ajal tehniliselt ja sotsiaalselt arenenuma Ida tsivilisatsiooniga.

Euroopa omandas mõneks ajaks Ida ressursid (maa, töö ja turu) mitte läbi vabakaubanduse, vaid läbi imperialismi. Raamat tõestab faktiliselt, et maailmakaubandus oli olemas juba enne Euroopa kaubanduse sellesse Ameerikast röövitud ja kaevandatud kulla ja hõbeda abil lülitumist, et valgustuse sotsiaalsed ja ökonoomilised teooriad tulid enam kokkupuutest uute kultuuridega kui Kreeka ja Roomaga seotud renessansist ja et Euroopa hegemoonia tulenes pigem situatiivsest edust kui mingitest ülemuslikest eripäradest ja iseloomujoontest. (Arvatakse, et Euroopa edu olevat tingitud tapmisvajadusest ja -oskusest. Sõjandusteoreetikud on seletanud seda tulenevust Skandinaavia ja sealt tulnud germaani rahvaste omaaegsest vajadusest tappa sügisel hulgi talvevarudeks ületalve mittepeetavaid loomi.) Usk, et Euroopa hegemoonia tulenes vabakaubandusest ja ratsionaalsest valitsemises olla vaid patriootiline müüt. Faktiliselt võitsid eurooplased “kauplemisõigused" kätte jõuga (19. sajandi alguses polnud neil veel Hiinale suurt midagi muud pakkuda kui India oopiumi) ja Suurbritannia arendas oma industrialiseerimist jõulise protektsionismi abil. Paljud, enam kui seda on tavaliselt tunnistatud, Euroopa industrialiseerimise ja progressi jaoks olulised leiutised pärinevad Kaug-Idast (valdavalt Hiinast).

Raamat kirjutab mõnel määral lahti ka Jaapanis Euroopa uusajal toimunud arengut, mis omakorda seletab Jaapani näiliselt kiiret edu industriaalriigi ülesehitamisel. Näiteks võeti ennetustehingud (futuurid) Jaapanis kasutusele juba 1730. aastatel, Euroopas alles 1867. aastal (Frankfurdis).

Rohkete allikatega toestatud raamatu väärtust vähendab see, et selle toon ja osa mahust on asjast kirjutamise asemel suunatud (massikultuuri poolt tarbitud) omaaegsete eurotsentristlike ajaloomüütide vastu. Teema valiku, asetuse ja suunitluse tõttu ei leia raamatus käsitlemist Kaug-Ida kõrgkultuuri sügavamate väärtuste otsene ja kaudne varajasem ja ka praegusel ajal jätkuv mõju. (Nagu morfoloogiline mõtlemine ja selle aparatuur ning nendega seotud distsipliinid ja psühhosomaatiline enesearendus.)

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • The Eastern Origins of Western Civilisation Cambridge University Press 2004; ISBN 0-521-54724-5; 392 lk