Tüvekaitse
Tüvekaitse on plastist kate, mida kasutatakse puude kaitsmiseks varajases kasvustaadiumis. Selle eesmärk on tekitada puutüve ümber füüsiline barjäär kaitseks taimtoiduliste loomade ja pihustatavate taimekaitsevahendite eest. Tüvekaitse aitab kaasa puu kasvule, toimides tüve ümber kasvuhoonena, takistades kõrvalharude kasvu ja kaitstes tüve ümbrust umbrohtude eest, mis konkureerivad puuga vee ja valguse pärast.
Tüvekaitse leiutajaks oli Graham Tuley Ühendkuningriigis 1979. aastal.[1] Tüvekaitsed on levinud Ühendkuningriigi maastikukujunduses, Ameerika Ühendriikides võeti need kasutusele 2000. aastal.
Kasutatakse erineva värvi, suuruse ja kujuga ning erinevatest materjalidest valmistatud tüvekaitseid. Ameerika põhjaosas kasutatakse tüvekaitse varianti, mis on hirvede takistamiseks umbes 150 cm pikk ja millel on ventilatsiooniavad katte ülaosas, kuid mitte alaosas, et kaitsta puud pihustamise ja näriliste eest.
Majanduslik kasu
[muuda | muuda lähteteksti]Tüvekaitsete majandusliku kasu hindamiseks tuleb nende kulukust võrrelda kahjudega, mida nad ennetada suudaksid, ja alternatiivsete kaitsemeetoditega, näiteks ulukiaedade ehitamisega.
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ D. O. Lantagne. "Using Tree Shelters To Establish Northern Red Oak And Other Hardwoods" (PDF). Michigan State University Extension Bulletin: 2. Vaadatud 20. jaanuaril 2018.
Kirjandus
[muuda | muuda lähteteksti]- Potter, M. J. (1991) Treeshelters - Forestry Commission Handbook
- Tuley, G. (1985). "The growth of young oak trees in shelters".