Suur menhir

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Suur katkine mehnir (bretooni Men ar hroëc'h 'haldjakivi'; prantsuse Le grand menhir brisé) on iidne megaliit, mis asub Locmariaqueris, Bretagne`s. See menhir püstitati umbes 4700 eKr koos ülejäänud 18 kiviplokiga ümbruskonnas. Teadmata põhjustel kukkus menhir umbes 4000 eKr ümber ning purunes neljaks tükiks. See sammas on teadaolevalt suurim kiviobjekt, mida on transportinud ja püstitanud neoliitikumi inimesed. Samba kõrgus oli 20,60 meetrit ja kaal 280 tonni[1].

Arheoloogilised leiud on tõestanud, et menhir on tõepoolest olnud varem püstises asendis. Populaarseima teooria järgi lõhuti menhir tahtlikult. Kahtlematult on teised lähedusse püstitatud menhirid eemaldatud ja neid on kasutatud läheduses olevate hauakambrite ja dolmenite ehitamisel. Viimastel aastatel on mõned arheoloogid arvutil loodud mudeli toetusel arvamusel, et põhjuseks oli hoopis maavärin.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Charles-Tanguy Le Roux, Éric Gaumé, Yannick Lecerf, Jean-Yves Tinevez, Monuments mégalithiques à Locmariaquer (Morbihan): Le long tumulus d'Er Grah dans son environnement, CNRS éditions, 2007, ISBN2-2710-6490-2


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "The Seventy Wonders of the Ancient World", toimetaja Chris Scarre, 1999