Susan Faludi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Susan Faludi
Susan Faludi.JPG
Susan Faludi, september 2008
Foto: Jan Ainali
Sündinud 18. aprill 1959 (vanus 62)

Susan C. Faludi (sündinud 18. aprillil 1959) on Pulitzeri preemia saanud ajakirjanik ning tuntud raamatute "Tagasilöök: Deklareerimata sõda Ameerika naise vastu" (1992) ("Backlash: The Undeclared War Against American Women") ja "Kangestunud: Ameerika mehe reetlikus" (1999) ("Stiffed: The Betrayal of the American Man") autor.

Esimeses raamatus vaidles ta vastu väitele, nagu oleks feminism saanud 1980. aastatel tagasilöögi, kuna levis negatiivne stereotüüp karjäärile orienteeritud naisetest. Faludi väitis, et need, kes leiavad, et "naise koht on kodus, lastega" on silmakirjateenrid, kuna neil on endal sellised naised, keda nad kritiseerivad. See töö sai Rahvusvahelise raamatukriitikute ühenduse auhinna 1992. aastal.

Teises raamatus analüüsis Faludi Ameerika meest. Ta väitis, et samal ajal kui paljud nendest, kes on võimu juures on mehed, on siiski paljudel meestel vaid vähene hulk võimu. Ameerika mehed peavad pidevalt tõestama, et nad on tugevad, toetama oma perekonda ja kõvasti tööd tegema. Lõpeks võib selline pingutamine päädida alatasustatud töö või töötusega ja ka naine hülgab lõpuks sellise mehe. Ameerika ühiskonna muutustest on mõjutatud nii mehed kui ka naised ja on vale hukka mõista üksikut meest probleemi eest, mida ta pole põhjustanud ning mille pärast ta kannatab sama palju kui naine.

Ta võitis Pulitzeri preemia 1991 artikli "Safeway Stores, Inc." kohta. Pulitzeri auhinna komitee leidis, et see artikkel näitas "inimkulude suurt osatähtsust suures rahanduses".

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Faludi sündis Queensis, New Yorgis 1959. aastal. Tema ema oli koduperenaine ja ajakirjanik. Tema isa oli fotograaf, kes oli emigreerunud Ungarist. Ta lõpetas Harvardi 1981 ja temast sai ajakirjanik. Ta kirjutas artikleid sellistele ajalehtedele nagu The New York Times, Miami Herald, Atlanta Constitution, San Jose Mercury News ja The Wall Street Journal. 1980. aastatel kirjutas ta mitu artiklit feminismist ja sellevastasest liikumisest.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kolmanda laine feminism