Star Trek: Nemesis

Allikas: Vikipeedia

"Star Trek: Nemesis" (tõlkes "Star Trek: Vastane") on täispikk mängufilm, mis jõudis ekraanile 2002. aastal ning on selle sarja kümnes film. Tõenäoliselt on see sarja viimane film, kus esineb "Järgmise põlvkonna" meeskond.

"Nemesise" põhimeeskond tähelaevalt Enterprise 1701 E on sama, kes figureeris ka sarjas "TNG".

Sisukokkuvõtte[muuda | muuda lähteteksti]

Föderatsiooni juhtkond saadab kapten Jean-Luc Picardi ja tema laeva U.S.S. Enterprise meeskonna Romulani impeeriumi, kuna selle uus valitseja on avaldanud soovi sõlmida rahu pärast kauaks susisema jäänud konflikti. Saabudes avastab Picard, et Romulanide uus juht Shinzon on tema kloon, kes oli kunagi osa programmist, mis nägi ette asendada Tähelaevastiku võtmeisikud Romulanide spioonide-kloonidega. Siis selgub, et rahuplaanide taga on omakasupüüdlikkus, takka salakaval plaan hävitada Maa ja kogu Föderatsioon.

Läbikukkumine[muuda | muuda lähteteksti]

Film kukkus Ameerika Ühendriikide turul läbi mitmel põhjusel.

  • Filmi sisu kohta oli liiga vara väga palju teada.
  • Käsikirja autoriks oli John Logan, mitu Oscarit võitnud filmi "Gladiaator" käsikirja kaasautoreid. Logani "Nemesise" stsenaarium arvati olevat tasemel ning peaasjalikult selle järgi tehti ka film. Küll osutus saadud materjal umbes kolmetunniseks ning stuudio otsustas seejärel filmi kahetunniseks lõigata, kuid see tegu andis löögi filmi süžee jätkuvusele. Samuti lõigati välja kümmekond sisuliselt tähtsat stseeni; osad nendest olid hiljem lisatud filmi mitmes DVD-väljalaskes ("Nemesise" DVD-väljalase osutus suhteliselt edukaks).
  • Režissöör Stuart Baird ei olnud teinud filmi osas vastavat kodutööd ning käisid jutud näitlejaskonna ja režissööri arvamuste lahknevusest. Samuti ei olnud režissöör omandanud temaatikale ja sisule kohaselt õiged terminid (kes on tulnukas ja kes mitte, samuti ei nimetanud ta faaserit selle õige nimega).
  • Film tuli turule valel ajal, kuna lähestikku samal ajal enne ja pärast anti välja James Bondi järjekordne edukas linateos ning "Sõrmuste isand".

Finantsiliselt teenis "Nemesis" Ameerika Ühendriikides kõikidest "Star Treki" filmidest kõige vähem ning osutus kõigist "Star Treki" linateostest kõige ebaedukamaks. Pikka aega pärast filmi väljalaset arvati, et rohkem "Star Treki" filme ei tule, ehkki põhiline konsensus oli "Star Treki" frantsiisile anda hingetõmbeaega, kuna turg oli tol ajal muust "Star Treki" toodangust küllastunud.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Tuleviku filmid[muuda | muuda lähteteksti]

20. aprillil 2006 teatas AP, et alanud on 11. "Star Treki" filmi tootmine. Filmi tegevprodutsendiks sai J. J. Abrams, kes on hästi tuntud näiteks filmi "Võimatu mission III" ("Mission: Impossible III") ning sarjade "Alias" ja "Teadmata kadunud" ("Lost") tegijana. Eeldatakse, et "Star Treki" 11. film tuleb välja 2008. aastal.