Standartenführer

Allikas: Vikipeedia
SS-Standartenführer Hermann Fegelein.

Standartenführer ehk SS-Standartenführer oli sõjaväeline auaste Kolmanda Riigi SS'is, SA's ja SD's , mis vastas teiste riikide relvajõududes Koloneli auastmele, Wehrmachtis Oberst'ile

Standartenführeri oli ühe auaste võrra kõrgem Obersturmbannführerist kõrgem ja ühe astme võrra madalam Oberführerist.

SS-Standartenführeri kraenugad 1933–1945.

1925. aastal oli Standartenführeri nimetus loodud tiitlina. 1928. aastal muutus auaste üheks esimeseks volitatud SA ja SS auastmeks ja oli ametlikult antud SA'l ja SS'i ohvitseridele, kes käsutasid rünnak ja kaitseüksuseid (Standarten), mis olid rügemendi suurused umbes 300–500 mehe vahel.

1929. aastal oli Standartenführer'i auaste jagatud kaheks eraldatud auastmeks tuntud kui Standartenführer (I) ja Standartenführer (II). See mõiste hüljati 1930. aastal, kui nii SA kui ka SS laiendasid oma auastme süsteeme, et lasta käibele rohkem ohvitseride auastmeid ja seega kadus üheainsa Standartenführer'i auastme eristamise vajaduse.

1933. aastal, kui Adolf Hitler pääses Saksamaal võimule, oli standartenführeri kõrgeim vanemohvitseri auaste, madalam kui oberführer, mida peeti esimeseks kindrali auastmeks SS'is ja SA's. 1936 aastal loodud SS-Verfügungstruppes oli standartenführeri auaste Wehrmachti oberstiga samaväärne.

Standartenführer'i embleem koosnes ühest tammelehest, mis asetses mõlemal pagunil. Standartenführer oli esimene SS'i ja SA auaste, mis demonstreeris auastme embleemi mõlemal pagunil, ilma üksuse embleemita. Waffen-SS Standartenführerid kandsid ka Saksa oobersti õlakuid lisaks tammelehe krae embleemile.

Eestlastest on selle auastme saanud näiteks Alfons Rebane.

Eelmine auaste
Obersturmbannführer
SS auastmed
Standartenführer
Järgmine auaste
Oberführer