Smoke on the Water

Allikas: Vikipeedia
"Funky Claude", Claude Nobs, Montreux' džässifestivali asutaja ja peamanager

"Smoke on the Water" (inglise 'suits vee kohal') on lugu ansambli Deep Purple 1972. aastal ilmunud kuuendalt stuudioalbumilt "Machine Head". Selle autoriteks on Ritchie Blackmore, Ian Gillan, Roger Glover, Jon Lord ja Ian Paice.

See on üks tuntumaid rokklugusid, mis on eriti kuulus oma kitarririfi poolest, mida esitab Ritchie Blackmore Fender Stratocaster kitarril.

Ajakirja Rolling Stone 2004. aastal koostatud 500 kõigi aegade parima laulu edetabelis jõudis lugu 426. kohale.

Lugu on inspireeritud 4. detsembril 1971 toimunud sündmusest. Ansambel oli Šveitsis Montreux's liikuva salvestusstuudioga Montreux' kasiino Casino Barrière de Montreux juures, kus esines Frank Zappa ansambliga The Mothers of Invention. Kasiinos puhkes kontserdi ajal tulekahju, mille tekitas raketipüstoliga fänn. Tulekahjus hävis kogu klubi sisustus. Selles kasiinos pidi mõne aja pärast esinema ka Deep Purple. Lugu räägib sellest tulekahjust ja suitsust, mis tulekahju ajal Genfi järve kohale kandus. Tulest tõi hulga inimesi välja Montreux' džässifestivalile aluse panija Claude Nobs, kellest on juttu ka laulus ("Funky Claude was running in and out pulling kids out the ground").

Montreux's asub laulule püstitatud ausammas.