Sitasjaure

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Sitasjaure
Pindala 72,6 km²[1]
Pikkus 33 km
Laius 5,8 km
Kõrgus merepinnast 612,7 m[1]
Koordinaadid 68° 0′ N, 17° 26′ E
Sitasjaure (Rootsi)
Sitasjaure

Sitasjaure ehk Siiddasjávri (Lule saami Sijdasjávrre) on järv Skandinaavia poolsaare põhjaosas. Valdav osa temast asub Rootsis Norrbotteni läänis Gällivare vallas, kuid loodetipp ulatub üle piiri Norrasse Nordlandi maakonda Ballangeni valda.

Järve pindala on 72,6 km², millest alla 1 km² asub Norras, pikkus 33 km, laius keskmiselt 2 km. Veevool on reguleeritud, veetase muutub kõrgusvahemikus 604–614 m.

Sitasjaure on Rootsi ja Norra suurte veehoidlate süsteemi sõlmpunkt. Betoonpaisuga kõrgemale tõstetud väljavoolu lähedalt algav 16,3 km pikkune maa-alune tunnel viib vett Ritsemi elektrijaama ning sealt edasi Akkajaure järve. Teine tunnel ühendab Sitasjaure järve Norra piiril asuva Kjårdavatneti järvega ning tema eesmärgiks on ära kasutada Sitasjaurest ülesjõge jääva Langvatneti paisjärve vett. Talvel, kui elektrihind Norras on kõrge, juhitakse Langvatnetist Sitasjauresse saabuv vesi tunneli kaudu Kjårdavatneti järve ja sealt alla Skjomeni fjordi tipus asuvasse hüdroelektrijaama. Suvel aga, kui Norras on vee ülejääk, suunatakse vesi teistpidi Kjårdavatneti järvest Sitasjaure järve, kus teda kasutatakse elektri tootmiseks Ritsemis ja järgmistes Luleälvenile rajatud hüdroelektrijaamades.

Järve lõunatipus on saami asula ja mitu vana saami ohvrikohta. Seal on ka matkamaja.

Aastal 2008 langes Sitasjaure piirkonda Norra piiri äärde suur meteoriit.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Vattenwebb. SMHI, vaadatud 3.04.2015.
  2. Sitasjaure trolig nedslagsplats Norrbottens-Kuriren, 10. november 2008