Sensatsioonilisus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Sensatsioonilisus (inglise keeles sensationalism) on massimeedias teatud tüüpi toimetustaktika. Sündmused ja teemad uudislugudes on valitud ja sõnastatud nii, et see ergutaks kõige rohkem lugejaid ja vaatajaid. Selline uudiste stiil soodustab sündmustest kallutatud ja eelarvamustega mulje loomist, ilma heaks ajakirjandustavaks oleva neutraalsuseta, moonutades nii loo sisu.[1] Sensatsioonilisus võib tugineda reportaažidele üldiselt ebaolulistel teemadel, kuid kujutades neid kui ühiskonnale olulist mõju avaldavate sündmustena. Samas võib sensatsioonilisus käia kaasas ka tegelikult uudisevääriliste teemadega, esitledes neid teemasid triviaalselt või tabloidsel viisil, vastupidiselt professionaalse ajakirjanduse standardite üldistele eeldustele.[2][3]

Sensatsioonilisuse taktikate hulka kuulub tahtlik lolli mängimine,[4] emotsioonidele apelleerimine, [5] vaieldav stiil, oluliste faktide ja teabe tahtlik väljajätmine[6] ning valju ja enesekeskne käitumine eesmärgiga tõmmata tähelepanu. Triviaalset teavet ja sündmusi on mõnikord valesti esitatud ja liialdatud kui ühiskondlikult olulisi teemasid, sisaldades sageli lugusid üksikisikute ja väikeste inimrühmade tegevusest,[1] mille sisu on makrotasandi jaoks sageli tähtsusetu ja ebaoluline.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Issue Area: Sensationalism." Fairness and Accuracy In Reporting. Accessed June 2011.
  2. Stephens, Mitchell (2007). A History of News. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-518991-9. 
  3. Thompson, John (June 22, 1999). "The Media and Modernity". peatükis Mackay, Hugh; O'Sullivan, Tim. The Media Reader: Continuity and Transformation. Sage Publications Ltd. ISBN 978-0-7619-6250-2.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend)
  4. "Sensationalism." Merriam-Webster Dictionary. Accessed June 2011.
  5. "Sensationalism." Thefreedictionary.com. Accessed June 2011.
  6. "Issue Area: Narrow Range of Debate." Fairness & Accuracy In Reporting. Accessed June 2011.