Sandra Steingraber

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Sandra Steingraber
Sandra Steingraber MTMLecture 2008 11 11 podium.JPG
S. Steigraber, 2008 (loeng Molecules in Motion, Chemical Heritage Foundation)
Sündinud 1959
Tazewelli maakond, Illinois
Elukutse ökoloog, bioloog, poeet, teaduskirjanik
Alma mater Michigani ülikool

Sandra Steingraber (sündinud 1959 Tazewelli maakonnas) on Ameerika Ühendriikide ökoloog, bioloog, teaduskirjanik ja poeet.

Looming ja töö[muuda | muuda lähteteksti]

Steingraber järgib põhimõtteid ja vaateid, millele pani aluse Rachel Carson. Teda on ka R. Carsoni auhinnaga tunnustatud.[1]

Steingraber kirjutab ja peab loenguid keskkonnateemadel, mis seonduvad järglaste saamist ning tervist mõjutavate teguritega ja kahjulike keskkonnamõjurite osaga vähi tekkel ning arengul. Steingraber on ise vähki põdenud, paranenud ning oma kogemustele toetudes teemat põhjalikult uurinud.

"Living Downstream: An Ecologist’s Personal Investigation of Cancer and the Environment" [2](1997, "Kui elad allavoolu: ökoloogi uurimus vähi ja keskkonnamõjude seostest.") on Steingraberi tuntuim teos, selle põhjal tehti ka film (2010). Steingraberil avastati põievähk ning ta püüab selgusele jõuda, miks ta vaid 20-aastaselt haigestus. Nagu Carson mitu aastakümmet varem, leiab ka Steingraber jahmatavaid fakte keskkonnamürkide kumuleerumisest ja laastavast pikaajaliselt mõjust. Steingraberi raamat tugineb põhjalikule uurimistööle ja film dokumenteerib tema loo. [3]

Järgmine raamat oli "Having Faith: An Ecologist’s Journey to Motherhood" (2001) (eesti keeles "Mina olen ookean: lapseootel keskkonnateadlase päevik")[4] Raamat jutustab ökoloogist teadlase enda raseduse loo ja jätkab mitmetele uuringutele ja andmebaasidele tuginedes ökosüsteemide mõtestamist. Steingraber suudab ühendada teadusliku täpsuse ning kauni lause ja teksti rütmi. Lugeja teeb koos autoriga kaasa loote arengu ime ning seisab silmitsi ilustamata faktidega inimese hoolimatusest, mõtlematusest ja rumalusest. [5] Teise lapse sünni järel ilmus raamat "Raising Elijah: Protecting Our Children in an Age of Environmental Crisis" (2011, "Elijah kasvamine: kuidas kaitsta lapsi keskkonna kriisi ajastul") [6] Steingraber oskab ühendada poeetilise, teadusliku ja igapäevase ning sellest väga haaravalt kirjutada.

Steingraber on saanud mitmeid auhindu, aga teda on ka arreteeritud seoses kildagaasi vastaste protestidega.[7] [8]

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Steingraber on adopteeritud laps, ta kasvas mikrobioloogist ema ja kolledži professorist isa peres Illinoisis. Huvi kestliku arengu ning mahepõllumajanduse vastu tekkis varakult. Kui ta 20. aastaselt põievähki haigestus, selgus, et vähi-juhtumeid oli piirkonnas palju ning Steingraber tegi põhjaliku taustauuringu võimalike keskkonnamõjude osas. Esimese diplomi sai Steingraber bioloogina Illinois' Wesleyani ülikoolis, inglise keele ja kirjanduse magistritöö kaitses Illinois' Riiklikus Ülikoolis (State University) ja bioloogiadoktori kraadi Michigani ülikoolis. Ta on aktiivselt loenguid pidanud ja artikleid avaldanud.

Steingraberi abikaasa on kunstnik (skulptor) ja restauraator Jeff de Castro [9] ning neil on kaks last, Faith ja Eliah.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]