Parool (informaatika)

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Salasõna)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib paroolist; kirjastuse kohta vaata artiklit Salasõna (kirjastus)

Parool ehk salasõna ehk tunnussõna ehk koodsõna on salajane sõna või märgijada, mida kasutatakse autentimisel, et tõestada oma isikusamasust või saada kuskile juurdepääs. Sel juhul võib parooli võtta kui juurdepääsukoodi. Parooli peab hoidma saladuses, et valed isikud seda kasutada ei saaks.

Parooli loomisel tuleb lähtuda süsteemi nõuetest märgikohtade arvu, samuti numbrite, suurtähtede jms kasutamise osas.

Parooli meeldejätmiseks võib kasutada näiteks lauseid, luuletuse või laulu sõnu. Näiteks KloET,Ekp17 saame sõnadest "Kauneim linn on Eestis Tartu, Emajõe kalda peal 17". veebimajutus.ee blogides soovitatakse parooli meeldejätmiseks paroolihaldustarkvara ja sisse logida olulistesse kohtadesse vaid veebibrauserisse salvestatud linkide kaudu. Kindlasti ei tohi siseneda mõne e-postiga saadetud lingi kaudu, kus palutakse parool vahetada või midagi oma kontol kontrollida. Oma tähtsatele kontodele ei tohi sisse logida avalikest Wi-Fi-võrkudest, kui teenus ei kasuta turvatud ühendust (SSL / HTTPS).[1]

Paroolihaldur[muuda | muuda lähteteksti]

Paroolihaldur on andmebaas, milles on hoiul krüpteeritud kujul kontode kasutajanimed ja paroolid. Kui on vaja sisse logida veebikontole, kuid parool on meelest läinud, tuleb paroolihaldurisse võtmeparool sisestada ning vajalikud andmed hoidlast välja otsida.

Paroolihaldurite liike[muuda | muuda lähteteksti]

Turvalisuse tagamiseks kasutatakse paroolile lisaks kaheastmelist autentimist ja biomeetrilisi autentimismeetodeid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]