Saalomoni meri

Allikas: Vikipeedia
Saalomoni mere asendikaart

Saalomoni meri on Vaikse ookeani mereala, mis piirneb edelast Uus-Gineaga, loodest Bismarcki saarestikuga ja kirdest Saalomoni saartega. Poliitiliselt kuulub mere lääne- ja keskosa Paapua Uus-Gineale, idaosa Saalomoni Saartele.

Saalomoni mere suurim sügavus on 9140 meetrit.

Piirid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Loodest piirneb Saalomoni meri Bismarcki merega. Nende piir algab Uus-Gineal olevalt Teliata neemelt, kulgeb üle Vitjazi väina Umboi saare põhjatippu, sealt Uus-Britannia saare läänetippu, selle põhjarannikut mööda kuni kirderannikul oleva Kokopo linnani ja sealt mööda 4°50' lõunalaiust itta Uus-Iirimaa saare lõunatippu.

Kirdest piirneb Saalomoni meri Vaikse ookeani alaga, mida eraldi mereks ei arvata. See piir kulgeb Uus-Iirimaa saare lõunatipust Buka saare põhjatippu, läbi selle saare ja Bougainville'i saare lõunarannikut pidi viimase kagutippu, edasi mööda Choiseuli, Santa Isabeli ja Malaita saari igaühe loodetipust kagutippu kuni Makita loodetipuni.

Lõunast piirneb Saalomoni meri Korallimerega. Piir kulgeb Makita loodetipust Uus-Ginea kagutippu, nii et Lousiade saarestik koos juurdekuuluvate riffidega jääb Saalomoni merre.