SPARK Makerlab MTÜ

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
SPARK Makerlab
Asutatud 20.07.2016
Asutajad Rein Lemberpuu, Aleksander Tõnnisson, Tarvo Metspalu, Uku Püttsepp, Martin Meisalu
Tüüp avalik töökoda, makerspace
Asukoht Narva mnt 3
Tegevuspiirkond Tartu
Töötajad 8+juhendajad
Veebileht www.makerlab.ee

SPARK Makerlab MTÜ on 20.07.2016 asutatud mittetulundusühing. Tegemist on kõikidele vanuserühmadele suunatud inseneeria, tehnika ja loovuse huvikeskusega.

SPARK Makerlab on maailmas laialdaselt leviva avatud töökodade kultuuri (makerspace) kehastus Tartu kesklinnas. Organisatsioon tegutseb idufirmade ja tehnoloogiaettevõtete äri- ja kogukonnakeskuses SPARK Hubis.

Töökoda on üles ehitatud koostöös paljude vabatahtlikega mitmete talgude raames. Tööriistadega on SPARK Makerlabi lisaks annetajatele teiste hulgas toetanud Bosch, Rohde & Schwarz, AGA Gaas Eesti, Interflux Eesti ja RKR seadmed. Lisaks on Makerlab saanud palju tunnustust ja rahalist abi Tartu linnalt.

Organisatsiooni ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

SPARK Makerlab MTÜ on startup-ettevõtja Rein Lemberpuu ja väikese kogukonna (Aleksander Tõnnisson, Tarvo Metspalu, Uku Püttsepp, Martin Meisalu) poolt ellukutsutud huvikeskus. Täpsemalt on SPARK Makerlab maailmas laialdaselt leviva makerspace'de kultuuri kehastus Tartus, ühena esimestest Eestis. Keskkonna loomist alustati 2016. aasta suvel, MTÜ registreeriti 20. juulil ning ametlik avamine toimus 2017. aasta märtsi lõpus.

Töökoda koosneb 150 ruutmeetrist põrandapinnast, millele lisandub 35 ruutmeetrine vabatahtlike ehitatud poolkorrus. Ühiskasutuseks mõeldud tööriistad on enamjaolt saadud annetuste ja sponsorlepingute kaudu. Makerlabi  mööbel on vabatahtlike ehitatud. Praeguse maja poolt ehitatud kolme suure klaasakna ning ukse asemel olid ruumi lae lähedal kitsad klaasaknad(remondieelsed pildid galeriis). Maja poolt ehitati 2016. aasta lõpus ja 2017. aasta alguses ka vaheseinad, mis eraldavad puu- ja metallituba, lisati uksed muude maja osade vahele ning paigaldati valgustus ja elekter. Kuni 2017. aasta alguseni saadi seni kogu elekter vaid ühest kilbist pikendusjuhtmete abil, sama aasta lõpuks paigaldati ka keskküte.

MTÜ juhatusse kuulub Tarvo Metspalu, nõukogusse ettevõtjad ja kaasasutajad Rein Lemberpuu, Aleksander Tõnnisson, Uku Püttsepp ning partnerettevõtte RCSnail omanik Rainer Paat.

Mis on makerspace[muuda | muuda lähteteksti]

Makerspace on ruum, kus on võimalik kohata insenere, leidureid, meisterdajaid ja kunstnikke, kellega ühiselt projekte ja ideid teoks teha. Lisaks saavad meistrid üksteist abistada ning nõuandeid jagada.

''Maker''-liikumine on nii USA-s kui Euroopas tuntud sõna maker kaudu. Sellest lähtuvalt tuntakse töökodasid makerspace’ide ja makerlab’ide nime all. Makerspace võimaldab inimestel kasutada tööriistu, mis on muidu liiga kallid või tavainimesele kättesaamatud (3D-printerid, laserlõikur, CNC pink jne).

Eesmärk ja missioon[muuda | muuda lähteteksti]

Kersti Kaljulaid Makerlabis

SPARK Makerlab MTÜ missioon on julgustada mitmekesist kogukonda põlvkondadeüleselt suhtlema, ühiselt looma, eksima, vigadest õppima ning oma oskusi teistele edasi andma.  

Organisatsiooni peamine eesmärk on lisaks missiooni järgimisele kasvatada inimeste insenertehnilist, loomingulist ja ettevõtlikku mõttelaadi. Sellega seoses panustatakse uue

põlvkonna arengusse, et lisaks teoreetilistele teadmistele oskaksid inimesed enda mõtteid nii füüsilisel kui ka sotsiaalsel kujul eakaaslastele ja vanematele inimestele väljendada. Nii kasvavad asjalikest noortest välja eeskujud, kes annavad oma teadmisi järgnevatel aastatel edasi. Teisisõnu on SPARK Makerlabi eesmärk kasvatada uusi meistreid ja väärtustada inimese terviklikku arengut.

Avalik töökoda[muuda | muuda lähteteksti]

Puidutöökoda

SPARK Makerlabi avaliku töökoja funktsioon on MTÜ alus ning Eestis elavdatud maker-liikumise kreedoks. Makerlabi liikmetel on võimalus kasutada töökoda ja kõiki seal olevaid tööriistu. Lisaks saavad alustavad ettevõtted kasutada Makerlabi töökoda prototüüpide valmistamiseks. Töökojas on olemas neli põhilist ala: puidu- ja metallitöökoda, elektroonikaala ja üldala. Viimasel on olemas ka laserlõikur ja 3D-printerid. Elektroonikapiirkonna vahenditega toetab Makerlabi Rohde & Schwarz ning puidutöökoda on sisustatud mitmete BOSCHi toodetega. Makerlabis toimuvad ka tasuta üritused, kus inimesed saavad koos juhendajaga parandada kodust kaasa võetud katkiseid asju või meisterdada koos midagi huvitavat.

Töötoad ja huviringid (Inseneeriakool)[muuda | muuda lähteteksti]

Makerlab pakub noortele tavaliste sporditrennide kõrvale ka mõtlemist nõudvaid õppekavaga seotud töötubasid ja huviringe. Viimased taotlevad käelise tegevuse  ja loovuse arengut, iseseisvat mõtteviisi, initsiatiivi ja leiutamiskirge. Lisaks saavad Inseneeriakooli liikmed kasutada töökoda koos vanematega Makerlabi lahtiolekuaegadel. Organisatsiooni meeskonda kuuluvad ka Rakett69 ja teadusteatri kogemusega juhendajad, kes saavad töökoja kasutajaid vajadusel abistada.

Projektid[muuda | muuda lähteteksti]

Tartu Vaim Laulupeol

SPARK Makerlab on osalenud mitmetes suurtes projektides, millest suurimad on näiteks 2017.aasta Laulupeo kuju Tartu Vaim ehitamine. Kuju koos suure ekraaniga figureeris laulupeo rongkäigu eesotsas.[1] Makerlab lõi ka Ajaloomuuseumi näituse "Laste Vabariik" eksponaadi "Pere eelarve mäng".[2] Lisaks ehitas Makerlab Kiek in de Kökis toimunud näitusele ,,Puhas vesi. Tallinna veevarustuse lugu’’ veepuhastusseadme.[3] SPARK Makerlabi meeskonna poolt on loodud ka Maria Metsalu etenduse ,,Mademoiselle x'' lavakujunduse tehniline pool. Ka Robolahingutest tuntud "Musi" on valminud Makerlabi töötajate kätetööna.[4]

Organisatsioon on loonud palju interaktiivseid eksponaate, mis panevad külastaja mõtlema ja tegutsema.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Parima uue algatuse eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel[5];
  2. NULA inkubaatori starditoetus[6];
  3. Tartumaa aasta MTÜ nominent 2017. aastal[7].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]