Robert Moog

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Robert Moog

Dr. Robert Arthur Moog (23. mai 193421. august 2005) oli Ameerika Ühendriikide elektroonilise muusika pioneer, kõige rohkem tuntud kui Moogi süntesaatori (Moog Modular, MiniMoog jne) leiutaja. Minimoogi peetakse esimeseks kompaktseks laialdaselt levinud ja äriedu saavutanud süntesaatoriks.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Moog oli pärit New Yorgist, kus ta lõpetas 1952. aastal keskkooli (Bronx High School of Science). 1957. aastal omandas ta Queens College'is bakalaureusekraadi füüsikas, seejärel bakalaureusekraadi elektriinseneri erialal Columbia ülikoolis ning doktorikraadi Cornelli ülikoolis.

Moog asutas oma eluajal kaks elektroonilisi muusikainstrumente tootvat ettevõtet.

1970. aastal pälvis ta Grammy elutöö auhinna. 2002. aastal sai ta Grammy tehnikaauhinna ning audoktori kraadi Berklee Muusikakolledžist.

Moog abiellus oma esimese naise Shirleigh May Leigh-ga 1958. aastal. Neil sündis kolm tütart (Laura Moog Lanier, Michelle Moog-Koussa, Renee Moog) ja üks poeg (Matthew Moog). Üheksa aastat enne oma surma abiellus Moog teise naise Ileana Gramsiga.

28. aprillil 2005 diagnoositi Moogil ajukasvaja, millesse ta neli kuud hiljem suri. Tema mälestuseks loodi Bob Moog Foundation, mis jätkab tema elutööd elektroonilise muusika vallas.