Riigipank

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Riigipank on üldjuhul riigi finantseerimisasutus. See erineb reservpangast selle poolest, et see ei pruugi ilmtingimata kontrollida rahapoliitikat (kõnealusel riigil ei pruugi olla oskusi rahapoliitika loomiseks), vaid selle asemele pakub see jae- ja kommertsteenuseid.

Riiklikku panka, mis on tegutsenud viis aastat või vähem, nimetatakse de novo pangaks.

Ameerika Ühendriigid[muuda | muuda lähteteksti]

Ameerika Ühendriikides kasutatakse terminit "state chartered bank" või "state chartered savings bank" vastupidises tähenduses "riiklikule pangale" või "föderaalsele hoiupangale", mis on olemas teistes Ameerika Ühendriikide osariikides. Riikliku panga juriidiline nimi peab sisaldama kas sõna "national" või lühendit “N.A”, föderaalsel hoiupangal peab nimes leiduma "federal" või “F.S.B” samas kui "state charted bank'il" vastupidiselt ei tohi nimi sisaldada sõna "national" või "federal.

Ameerika Ühendriikides ei ole riigipangad reguleeritud Valuutakontrolliameti (OCC) poolt, mis on föderaalne agentuur, mis teostab riiklike pankade üle järelevalvet. Mõned riigi pangad on reguleeritud föderaalreserviga, ja neid, mis ei ole, reguleerib Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).[1]

Austraalia[muuda | muuda lähteteksti]

Igal Austraalia osariigil oli varem oma riigipank, kuid praeguseks on need kõik erastatud. Commonwealth Bank of Australia oli mingil määral riigipank. See oli Föderaalse või riiklik Valitsuse alluvuses. Siiski omas see keskpangale omaseid ülesandeid, kuni 1959. aastani.

Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti pank on Eesti Vabariigi keskpank ning ka euroala eurosüsteemi liige. Eesti pank kuulub ka Euroopa keskpankade süsteemi. Pank on asutatud 24. veebruaril 1919 Eesti ajutise valitsuse poolt, peale Eesti iseseisvumist. Kahe aasta pärast sai Eesti pangast riigipank ning ta vastutas Eesti marga emiteerimise eest. Kuni 2010. aastani, emiteeris Eesti pank eelmist Eesti valuutat – krooni. Panga peakorter asub Tallinnas. Eesti panga praegune president, Ardo Hansson on Euroopa Keskpanga nõukogu liige.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]