Raharinglus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Raharinglus on rahaliste vahendite pidev ringlus majanduses. See on protsess, mille keskmeks on raha jätkusuutlik liikumine. [1] Ringluses on sularaha, ülekanderaha, väärtpaberid. Ringluses oleva raha hulk sõltub majanduse olukorrast, ringluskiirusest, kaupade hindadest. [2] Iga riigi pank reguleerib oma raharinglust iseseisvalt.

Raharinglus koosneb juhuslike ostude ja müümiste hulgast, mis toimuvad samaaegselt. Müüja esindab kaupa ja ostja raha, seega kaupa ostes toimub juba üks raharingluse etappidest. [3]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Raha on põhiline osa raharinglusest. Raha olemasolu aluseks on ühiskondlik kokkulepe millegi kasutamiseks vahetusvahendina. See kokkulepe võib olla kas otsene või kaudne, vabatahtlik või sunduslik. Raha väärtus võib muutuda inflatsiooni ja deflatsiooni tõttu. [4]

Raharinglus sai alguse Ameerika kolooniatest ja valitsusest, kus hakati esimest korda väljastama võlakirju.[5]

1990. aastal ületas maailmas ringluses olev rahahulk ühe trillioni USA dollari künnise.

2002. aastal oli ringluses olev rahahulk kasvanud kahe trillionini ning aastaks 2008 koguni nelja trillioni USA dollarini.[6]

Raharinglus Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Varem on olnud ringluses olnud erinevad valuutad nagu näiteks Eesti mark ja Eesti kroon. Praegu on Eestis ringluses peamiselt euro (€). Sellest ajast peale, kui Eesti kroon läks üle eurole 2011. aastal, siis muutus raharingluse kujunemine Eesti Panga jaoks.

Eesti Vabariigis korraldab Eesti Pank raharinglust ja seisab koos Euroopa Keskpangaga ning teiste liikmesriikide pankadega euro vääringu stabiilsuse eest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Money+Circulation
  2. http://termin.eki.ee/esterm/concept.php?id=1104&term=raharinglus
  3. Karl Marx, Maurice Bobb (1859). A Contribution to the Critique of Political Economy. Progress Publishers, Moscow. lk 386. 
  4. https://et.wikipedia.org/wiki/Raha
  5. Solomon, Lewis D. (1996). Rethinking Our Centralized Monetary System: The Case for a System of Local Currencies. Greenwood Publishing Group. lk 101. 
  6. https://en.wikipedia.org/wiki/Circulation_(currency)