Rühma nõukogude kirjanike kiri Solženitsõnist ja Sahharovist

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Rühma nõukogude kirjanike kiri Solženitsõnist ja Sahharovist (vene keeles Письмо группы советских писателей о Солженицыне и Сахарове), ka Kiri ajalehe Pravda toimetusse (Письмо в редакцию газеты «Правда»), oli rühma tuntud nõukogude kirjanike avalik kiri seoses "A. Solženitsõni ja A. Sahharovi nõukogudevastase tegevuse ja sõnavõttudega". Avaldati ajalehes Pravda 31. augustil 1973.

Kiri lõpeb sõnadega: "seesuguste inimeste, nagu Sahharovi ja Solženitsõni käitumine, kes laimavad meie riiklikku ja ühiskondlikku korda, püüavad sünnitada usaldamatust Nõukogude riigi rahuarmastava poliitika vastu ja sisuliselt kutsuvad üles Läänt jätkama "külma sõja" poliitikat, ei saa äratada mingeid muid tundeid peale sügava põlguse ja hukkamõistu."

Kirjale kirjutasid alla: Tšõngõz Ajtmatov, Juri Bondarev, Vassil Bõkav[1], Rassul Hamzatov, Oless Gontšar, Nikolai Gribatšov, Sergei Zalõgin, Valentin Katajev, Alim Kešokov, Vadim Koževnikov, Mihhail Lukonin, Georgi Markov, Ivan Melež, Sergei Mihhalkov, Sergei Narovtšatov, Vitali Ozerov, Boriss Polevoi, Afanassi Salõnski, Sergei Sartakov, Konstantin Simonov, Sergei Smirnov, Anatoli Sofronov, Mihhail Stelmahh, Aleksei Surkov, Nikolai Tihhonov, Mirzo Tursunzoda, Konstantin Fedin, Nikolai Fedorenko, Aleksandr Tšakovski, Mihhail Šolohhov, Stepan Štšipatšjov.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Märkus: Bõkav kirjutas oma mälestusteraamatus "Pikk tee koju", et ei andnud nõusolekut oma nime avaldamisele kirja allakirjutanute seas, kuid programmis Vremja nimetati kirja avaldamise päeval ka tema nime allakirjutanuna. Ka kirjanik Igor Zolotusski kinnitab dokumentaalfilmis Vassil Bõkavist, et Bõkav ei kirjutanud alla. - «Долгая дорога домой», Прощай, XX век. Знак войны. В. Быков»