Qais Su‘ayyid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaïs Saïed 2019. aastal

Qais Su‘ayyid (araabia keeles قيس سعيد, prantsuse kirjaviisis Kaïs Saïed; sündinud 22. veebruaril 1958 Tunises) on Tuneesia õigusteadlane ja poliitik, alates 23. oktoobrist 2019 Tuneesia president.

Ta oli aastani 2018 Tunise Ülikooli riigiõiguse professor. Ta valiti 13. oktoobril 2019 Tuneesia presidendiks.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kaïs Saïed on Moncef Saïed ja Lalla Zakia poeg. Kaïs Saiedi sõnul kaitses tema hiline isa noort Gisèle Halimi natside eest. Tema ema, ehkki haritud, on koduperenaine. Tema perekond on tagasihoidlik, kuid intellektuaalse päritoluga ja keskklassi liige. Tema isapoolne onu Hicham Saïed on Tuneesias esimene lastekirurg, kes on kogu maailmas tuntud 1970. aastatel Siiami eraldamise eest.

Ta on abielus kohtuniku Ichraf Chebiliga, kellega ta kohtus Sousse'i õigusteaduskonnas. Ta on kolme lapse isa (kaks tüdrukut ja üks poeg: Saara, Mouna ja Amrou).

Kaïs Saïed õpib Sadiki kolledži keskkoolis.

Kuna režiim on poolpresidentaalne, on Kaïs Saïdil nädal pärast tema ametisseastumist kohustus seadusandlikel valimistel esikohale tulnud partei valitsuse moodustamiseks. Viimasel on siis üks kuu aega, et saada rahvaesindajate assamblee usaldus. 15. novembril 2019 nimetas ta valitsusjuhi ametikohale Ennahdha kandidaadi Habib Jemli ja tegi talle ülesandeks valitsuse moodustamise kohta.

Praktilisest küljest keeldub ta ööbimast Carthage'i presidendilossis, eelistades oma villa Mnihlale, mis asub Ariana kubermangus.

30. oktoobril nimetas ta presidendi kabineti juhatajaks diplomaadi Tarek Bettaïebi, riikliku julgeoleku nõunikuks kindral Mohamed Salah Hamdi, protokolli juhtis Tarek Hannachi. Abderraouf Bettaïeb on vabariigi presidendi Rachida Ennaiferi kommunikatsiooni eest vastutav minister-nõunik, õigusasjade eest vastutab Nadia Akacha.

karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Saïed oli Tunise Ülikooli professor, kes läks pensionile 2018. aastal. Ta töötas aastatel 1990–1995 Tuneesia konstitutsioonilise õiguse assotsiatsiooni peasekretärina ja alates 1995. aastast selle organisatsiooni asepresidendina. Saïed oli ka Sousse'i ülikooli õigusosakonna dekaan, õigusnõustaja Araabia Liigas ja Araabia Inimõiguste Instituudis. Saïed oli ka eksperdikomisjoni liige, keda kutsuti 2014. aastal Tuneesia põhiseaduse eelnõu kohta märkusi esitama.

Ta on asunud konservatiivsetele seisukohtadele naiste küsimustes, astudes vastavalt ususeaduse tõlgendusele vastu soolise võrdõiguslikkuse küsimusele pärandiküsimustes.

Kaïs Saïed on Tuneesia ja Iisraeli suhete normaliseerimise vastu, öeldes, et Iisrael peab sõda moslemimaailmaga ja kõiki moslemite juhte, kes normaliseerivad oma suhteid sionistidega, tuleks riigireetmise eest kohtu alla anda. Ta ütles, et tema maal pole probleeme juutidega ja et tuneeslased, sealhulgas tema isa, kaitsesid juute teise maailmasõja ajal.

Saïed on ka öelnud, et ta pooldab detsentraliseeritud, kolmeastmelist, kaudset riiklike seadusandjate esindajate valimist, mõnda otsese demokraatia elementi, ning usub, et kohalikud esindajad tuleks valida pigem iseloomu ja selle aluseks oleva struktuuri kui poliitilise ideoloogia alusel. Tema suhtelise varjamatuse ja väheste kampaaniate tõttu pole mitmed ametikohad tema sotsiaalsest konservatiivsusest hoolimata täpselt määratletud. Hoolimata sellest, et Ennahdha teda valimistel toetas ja sotsiaalselt konservatiivsetel ametikohtadel oli, ei kirjelda Saïed end islamistina ja tal on olnud nõunikke kogu poliitilisest spektrist. Samuti ei poolda ta põhiseadusesse usuliste elementide lisamist, kinnitades, et need olid vaid tema isiklikud veendumused.

Mitmed meediaallikad on nimetanud Saïed "RoboCopiks" tema monotoonse hääle, standardse araabia keele kasutamise tõttu Tuneesia murde asemel ning keskendumist pärast seaduse ja korra küsimustele. Presidendikampaanias püüdis Saïed jätta endast rahvamehe muljet, mõnevõrra sarnaselt teise populistliku kandidaadi Nabil Karouiga.

Saïed sai 2019. aasta Tuneesia presidendivalimiste esimeses voorus 620 711 häält ehk 18,40% häältest ning tuli sellega esikohale. Teises voorus oli tema vastaseks Karoui. Ta kogus teises voorus 72,71% häältest ning kuulutati 14. oktoobril 2019 Tuneesia uueks presidendiks.