Mine sisu juurde

Pääsküla jaamahoone

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib laiarööpmelise raudtee jaamast, kitsarööpmelise raudtee jaamahoone kohta vaata artiklit Pääsküla raudteepeatus (kitsarööpmeline raudtee).

Pääsküla jaamahoone asub Pääskülas Suvila tänava alguses

Pääsküla jaamahoone on ajalooline jaamahoone Pääsküla raudteejaamas Tallinna Nõmme linnaosa Pääsküla asumis.

Pääsküla jaamahoone asub Suvila tänava raudteepoolses otsas (Suvila tn 1). Hoone paikneb esiküljega jaama teede poole umbes 10 m kaugusel esimesest rööpapaarist.

Jaamahoone kuulutati kultuurimälestiseks (nr 8206) 1997. aastal.[1]

Jaamahoone ehitati 1916. aastal. Enne seda (alates peatuse avamisest 1915. aastal) raudteepeatuses hoonestust ei olnud.

1926. aastal ehitati jaamahoonele teine korrus (jaamaülema korter) ja eeskojad kummassegi maja otsa.[2]

Jaamahoone ootesaal ja piletikassa suleti 1997. aastal, kui piletimüük viidi üle rongidesse. Eesti Raudtee loobus jaamahoonest ja see anti Tallinna linna bilanssi, kuid kasutab selles talle vajalikke ruume edasi üürilepingu alusel.

2004. aastal hoone remonditi. Remonti on teostatud ka hiljem, viimati 2017. aasta sügisel.

Arhitektuur

[muuda | muuda lähteteksti]
Jaamahoone

Jaamahoone on kahekorruseline palkseintega ja viilkatusega puidust hoone, mis on väljast kaetud laudvooderdisega ning kaunistatud ilmekate originaaldetailidega.[1]

Hoone on väljast kaetud eri tüüpi laudistega. Avatäiteid raamistavad saelõikelised dekoratiivlauad. Säilinud on samuti algsed framuugiga välisuksed.

Enamiku hoone sisepinnast hõlmab maja keskosas paiknev ooteruum - peasaal, mille ilmet kujundavad telgsümmeetrilise asetusega aknad ja uksed saali mõlemas otsaseinas. Selle parempoolses külgseinas (esikülje poolt vaadatuna) paikneb piletikassa aken ja selle seina taga olevas parempoolses otsasektsioonis asusid jaama kassa jt. ametiruumid. Teise külgseina taga paiknevas vasakpoolses otsasektsioonis on jaamakorraldaja ruum, milles asuvad jaama juht- ja signalisatsioonipult ning muud jaama tööks vajalikud tehnilised vahendid.

Sellise sümmeetrilise põhiplaani lahendusega ühtivad hiljem juurde ehitatud madalamad mahud maja mõlemas otsaseinas - eeskojad. Ebasümmeetriline on aga parempoolse sektsiooni peale ehitatud teise korruse (jaamaülema korteri) lahendus.

Praegusel ajal on suurem osa hoonest Nõmme Vaba Aja Keskuse kasutada (Pääsküla eakate päevakeskus). Eesti Raudtee kasutab talle vajalikke ruume üürilepingu alusel.

  1. 1,0 1,1 Laiarööpmelise raudtee Pääsküla jaamahoone, 1916. a. Kultuurimälestiste riiklik register.
  2. Leho Lõhmus. Nõmme läbi aegade. Nõmme Linnaosa Valitsus. 2001. Lk 130-133

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]