Pterodaktülos

Allikas: Vikipeedia
Pterodaktülose luustik

Pterodaktülos (ladina keeles Pterodactylus; kreeka keeles πτεροδάκτυλος, "tiivuline sõrm"; vanemas kirjasõnas ekslikult ka pterodaktülus või pterodaktül) oli väljasurnud lendavate dinosauruste perekond.

Tänapäeval arvatakse, et perekonda kuulus vaid üks liik, Pterodactylus antiquus, esimene nomenklatuurse nime saanud pterosauruste liik, mis tuvastati väljasurnud lendsisalikuna.

Liigi fossiilseid jäänuseid on leitud peamiselt Saksamaal Baieris Solnhofeni lubjakivist, kus need pärinevad hilisest juurast umbes 150,8–148,5 miljonit aastat tagasi[1], ehkki fragmente on arvatavasti leitud ka mujalt Euroopast ja Aafrikast.

Pterodaktülos oli lihasööja, kes tõenäoliselt toitus kaladest ja muudest väikeloomadest. Nagu kõigil teistelgi pterosaurustel, olid pterodaktülosel tiivad, mis moodustusid nahast ja musklimembraanist pikenenud neljanda sõrme ja tagajalgade vahel. Seesmiselt toestasid neid kollageenkiud ja välimiselt keratiiniribad.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Schweigert, G. (2007). "Ammonite biostratigraphy as a tool for dating Upper Jurassic lithographic limestones from South Germany – first results and open questions". Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie – Abhandlungen. 245 (1): 117–125. DOI:10.1127/0077-7749/2007/0245-0117.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]