Mine sisu juurde

Pilvik

Allikas: Vikipeedia
Pilvik
Roosa pilvik Russula lepida
Roosa pilvik Russula lepida
Taksonoomia
Riik Seened Fungi
Hõimkond Kandseened Basidiomycota
Klass Agaricomycetes
Selts Pilvikulaadsed Russulales
Sugukond Pilvikulised Russulaceae
Perekond Pilvik Russula

Pilvik (Russula) on pilvikuliste sugukonda kuuluv seente perekond.

Pilvikute viljakehad on lihakad, kübara ja keskse jalaga, keskmised kuni suured. Erinevalt riisikatest pole pilvikutel piimmahla. Seenekübarad on enamasti väga värviküllased, haprad, rabedad, valdavalt õhukeselihalised[1]. Kübara alaküljel on eoslehekesed, mis on enamasti jalale kinnitunud või külge kasvanud, harvem laskuvad[1]. Loor ja tupp puuduvad[1]. Pilvikute maitse on kibe või mahe.

Kasvavad kõikjal metsades ja puisniitudel, nii mineraal- kui soostuval pinnasel[1]. Kõik pilvikud on mükoriisaseened, tihti väga kitsalt spetsialiseeritud.

Tegu on tuntud ja hinnatud söögiseentega. Üldiselt saab pilvikud maitse alusel jagada kolme rühma: mahedamaitselised liigid, mida saab metsavärskelt toiduks valmistada, kibekad, mida on enne söömist vaja kupatada, ning ebameeldiva kopitanud lõhna ja maitsega liigid, mida ei saagi süüa. Ohtlikult mürgiseid liike meie pilvikute seas ei esine. On küll üksikuid kirbe maitsega liike, mis metsavärskelt sööduna võivad seedehäireid põhjustada, kuid nende probleemne mõju kaob kupatamisel.

Eesti liike

[muuda | muuda lähteteksti]

2004. aasta seisuga oli Eestis määratud 45 liiki pilvikuid, tegelik arv on ilmselt umbes 200, kuna suure varieeruvuse ja välise sarnasuse tõttu valmistab nende määramine isegi spetsialistidele raskusi[1].

Liike mujalt

[muuda | muuda lähteteksti]
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Niitla, T., Jeletsky, E., Korzets, V. Korilase käsiraamat, Nõiaraamat, 2004, lk 70