Pieter van der Aa

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib kartograafist; juristi kohta vaata artiklit Petrus van der Aa.

Pieter van der Aa
Sünniaeg 1659
Leiden
Surmaaeg august 1733
Leiden
Amet kirjastaja, kartograaf

Pieter (ka: Pierre, Petrus) van der Aa (ka: vander Aa) [p'iiter fan der 'aa] (umbes 1659 Leiden – august 1733) oli hollandi kirjastaja, raamatukaupmees, raamatutrükkija ja geograafiliste kaartide valmistaja.

Üheksa-aastaselt asus ta tööle raamatukaupmehe õpipoisina. Aastal 1680 või 1682 asutas Pieter van der Aa Leidenis kirjastuse, mis sai varsti maailmakuulsaks. Viiekümne aasta jooksul andis ta välja tohutu hulga materjali, sealhulgas igasuguse kujuga atlaseid ja illustreeritud teoseid. Kaks neist koosnevad vastavalt 27 ja 28 köitest, sisaldades üle 3000 kaardi ja tahvli.

Pieter van der Aa maa- ja merekaardid ei ole enamasti esmaklassilised ja kindlasti ei ole nad originaalkaardid, kuid nad on sageli väga stiilsed ja dekoratiivsed, mistõttu neid kollektsioneeritakse. Paljud atlased tegi ta tellimustööna, kasutades teiste kaarditrükkijate vanu trükivorme.

Peale selle andis ta välja Gronovi jt koostatud töö vanaajast ning palju anatoomia- ja matemaatikaraamatuid, Christiaan Huygensi kuulsa teose "Traité de la lumière" (Traktaat valgusest), antiikklassikuid ja antiikkeelte grammatikaid, 12-köitelise luksusteose "Thesaurus antiquitatum romanarum" (Rooma muististe aardekamber) jmt. Tähtsad on ka H. Boerhaave ja W. J. 's-Gravesande teoste väljaanded ja Rotterdami Erasmuse kogutud teosed (Opera omnia).

Kaarte[muuda | muuda lähteteksti]

  • ‘T LANDSCHAP CUMANA, Tussen GOLFO DE VENEZUELA en RIO DE PARIA Gelegen. Cumana, Pays situé entre le Golfe de Venezuela et Rio de Paria, dans l’ Amerique Meridionale, dressé sur les Rélations du second Voyage de Ferdinandus Cortes, et sur plusieurs autres plus recentes, nouvellement donné au Public par Pierre vander Aa. (Cumana, maa Venezuela lahe ja Paria jõe vahel Lõuna-Ameerikas, koostatud Ferdinandus Cortese teise reisi teadete ja paljude uuemate teadete järgi, uuesti välja antud Pierre van der Aa poolt.) Vasegravüür, käsitsi koloreeritud, 22×33,5 cm, 1715.
  • Nouvelle carte de l’Amerique, avec tous ses Royaumes, Etats, Iles, Ports, Bayes et Rivieres, dressée suivant les plux nouvelles decouvertes par les plus habiles Géographes, et tout nouvellement mise en lumiere par Pierre vander Aa. (Uus Ameerika kaart koos kõigi selle kuningriikide, saarte, sadamate, lahtede ja jõgedega, koostatud kõige osavamate geograafide poolt ning täiesti uuesti avaldatud Pierre vander Aa poolt.) Käsitsi koloreeritud, 43×53,5 cm.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Reisikirjeldusi[muuda | muuda lähteteksti]

  • Antonio de Herrera. Ammiraal C. Kolumbes ... scheeps-togt ... na de West Indien, in’t jaar 1498. (Admiral C. Kolumbuse ... laevareis ... Lääne-Indiasse aastal 1498). 1706.
  • De Wijd-boroemde voyagien na oost-en West-Indiën. (Kuulsad reisid Ida- ja Lääne-Indiasse.) Kaks köidet.