Pierre Barbaud

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Pierre Barbaud (19111990) oli prantsuse helilooja, muusikateadlane ja programmeerija. Algoritmilise kompositsioonimeetodi üks rajajaid.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

1954. aastal huvitudes dodekafoonilise tehnika rakendamisest modaalse muusika loomisel, saab idee defineerida seriaalset tüüpi transformatsioonid heliklasside hulga Z/12 siseste lihtsate aritmeetiliste operatsioonidena. Laiendades järk-järgult oma uurimisvaldkonda, pühendub järjest keerukamatele arvutustele, mille eesmärgiks vormistada partituurid lõpetatud operatsioonide nimekirjana. Asudes tööle infotehnoloogia firmasse Honeywell Bull, saab võimaluse töötada välja arvutipõhise automaatse muusikalise kompositsiooni põhimõtted.

1961. aastal tutvustab esimest täielikult arvuti abil loodud heliteost "Factorielle 7". Teose loomisel on kasutatud arvuteid Gamma ET (ordinateur à tambour), arvatavasti programmeerimiskeelt AP2 ning hiljem arvutit Gamma 60 ja programmeerimiskeelt Algol.

1968. aastal ilmub Dunod' kirjastuses tema raamat "La musique, discipline scientifique" ("Muusika, teaduslik distsipliin). Asutab rühma BBK, tehes ettepaneku rakendada CNET'i uhiuut digitaal-analoog konverterit, mis leidub ka IRCAM'is.

1975. aastal nimetatakse projekti INRIA juhiks. Projekti meeskond tegeleb lähiaegadel turule jõudvate mikroarvutite jaoks automaatse komponeerimise süsteemide loomisega.

Barbaud' raamat "Vademecum de l'ingénieur en musique" (Muusikainseneri taskuraamat) ei jõudnud ilmuda autori eluajal. Raamatu lõpetas Barbaud' üks lähemaid kolleege Rémi Lengagne, kes toimetas käsikirja pika perioodi jooksul trükikõlbulikuks. Raamatu põhiliseks eesmärgiks on tutvustada uudsel, läbini ratsionaalsel moel lääne muusika arengu põhialuseid. Originaalse ideena pakub Pierre Barbaud välja, et erinevaid muusikalisi kontseptsioone on võimalik näha arnevate programmikoodidena ning teostada arvutipõhise kompositsiooni meetodite abil.

Samuti postuumselt ilmus kirjastuselt Main d'Oeuvre sarjas "musique mémoire" Barbaud' raamat "Schoenberg", mille eessõna kirjutas André Riotte. Kirjutatud (kuid avaldamata) aastal 1963, tuletab Barbaud meelde Arnold Schönbergi eluloo ja "revideerib" tema loomingut (ning koos sellega kogu Uue viini koolkonna muusikat) oma muusika teadusliku formaliseerimise pioneeritöö valguses. Sellel hiilgaval analüüsil pole tänapäeval võrdset. Illustreerituna muusikanäidetega, on see suunatud nii spetsialistidele kui ka asjaarmastajatele, keda huvitab nüüdismuusika.Pierre Barbaud tööd, milles tegeldi eelkõige algoritmilise muusika ja arvutipõhise automaatse kompositsiooni uurimisega, mõjutavad veel tänapäevalgi muusikalist informaatikat.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Heliteosed[muuda | muuda lähteteksti]

"Factorielle 7", 1961. Teose katkend:

MIDI simulatsioon [1]
salvestus Luksemburgi raadios. November, 1962. mp3 [2]

Tekstid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]