Mine sisu juurde

Pidurduslangevari

Allikas: Vikipeedia
Pidurduslangevari kasutuses

Pidurduslangevari on teatud tüüpi langevari, mis on loodud liikuva objekti aeglustamiseks. Langevarju põhiomadus on pidurdada, kuid selle funktsioon võib olla ka stabiilsuse ja kontrolli saavutamine.[1] Pidurduslangevarju kasutatakse kosmosetehnikas, lennunduses, langevarjuhüpetes ja kiirendusspordis.

Pidurduslangevarju töötas esmakordselt välja 20. sajandi alguses venelasest professor Gleb Kotelnikov [2]. Kaasaegne pidurduslangevari leiutati aga teise maailmasõja ajal, mil seda kasutati sõjalennukite aeglustamiseks maandumisel [1]. Kosmoseajastu algusaastatel (1962) kasutati esmakordselt pidurduslangevarju Maa atmosfääri siseneva Mercury kapslil, mis tõi astronaudid Maale tagasi.

Disain ja funktsioon

[muuda | muuda lähteteksti]

Langevarju peamine ülesanne on suurendada objekti pidurdusjõudu, aeglustades seega selle liikumist. Pidurduslangevarju kasutatakse sageli kombinatsioonis teist tüüpi langevarjuga, näiteks põhilangevarjuga. Pidurduslangevarjud on tavaliselt väiksemad kui teised langevarjud ja need on sageli valmistatud kergetest materjalidest nagu nailon[3]. Langevarju saab konstrueerida nii, et see avaneks automaatselt või manuaalselt. Pidurduslangevarje saab disainida erineva kuju ja suurusega, olenevalt konkreetsest rakendusest. Näiteks kasutatakse õhusõidukitel tavaliselt koonusekujulist langevarju, kosmosetehnikas aga kettakujulist langevarju.[4]

Ohutus ja hooldus

[muuda | muuda lähteteksti]

Pidurduslangevarjude nõuetekohane hooldus ja kontroll on nende ohutu ja tõhusa töö tagamiseks ülioluline. Langevarjud tuleb regulaarselt üle kontrollida kahjustuste, kulumiste ja rebenemiste suhtes ning defektide avastamisel tuleb need välja vahetada. Lisaks tuleb järgida õigeid kasutuselevõtu- ja pakkimisprotseduure, et tagada langevarju kavandatud toimimine.[5]

Pidurduslangevarjudel on erinevates tööstusharudes mitmesuguseid kasutusviise. Lennunduses kasutatakse õhusõidukite langevarju tavaliselt sõjalennukitel, aga ka teatud tsiviillennukitel, et aidata lennukit maandumisel aeglustada. Viimastel aastatel on üha enam vajanud ka mehitamata õhusõidukid pidurduslangevarje.[1]

Kosmosetehnikas kasutatakse pidurduslangevarje kosmoseaparaatide aeglustamiseks Maa atmosfääri naasmisel. Pidurduslangevarju kasutatakse  sageli koos pealangevarjuga, mis võetakse kasutusele pärast seda, kui pidurduslangevari on kosmoselaeva ohutu kiiruseni aeglustanud.[3]

Pidurduslangevarju kasutatakse ka võidusõidus ja tandem langevarjuhüpetes. Näiteks kiirendussõitjad kasutavad pidurduslangevarju, et aidata oma sõidukit pärast finišijoone ületamist aeglustada, samas kui langevarjurid kasutavad selleks, et stabiliseerida oma kiirust ja keha asendit vabalangemise ajal.[2][6]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Mills manufacturing,“ Deceleration parachutes, [Web site]. Available: https://www.millsmanufacturing.com/deceleration-parachutes/. [Accessed 23 March, 2023].
  2. 2,0 2,1 S. Perris, „Skydive Perris,“ How does a drogue parachute contribute to a tandem skydiving experience?, 17 November, 2021. [Web site]. Available: https://skydiveperris.com/blog/drogue-parachute-skydive/. [Accessed 23 March, 2023].
  3. 3,0 3,1 „National air and space museum,“ Parachute, Drogue, Mercury, [Web site]. Available: https://airandspace.si.edu/collection-objects/parachute-drogue-mercury/nasm_A19731085000. [Accessed 23 March, 2023].
  4. „Parachute Design,“ chutes.nl, [Web site]. Available: https://chutes.nl/design-guide/parachutedesign.html. [Accessed 23 March, 2023].
  5. „Saab,“ Parachute maintenance explained, 30 June, 2021. [Web site]. Available: https://www.saab.com/newsroom/stories/2021/june/parachute-maintenance-explained. [Accessed 23 March, 2023].
  6. „Bloodhound,“ Engineering Special Report: How to slow a supersonic car with a parachute, 27 August, 2019. [Web site]. Available: https://www.bloodhoundlsr.com/engineering-special-report-how-to-slow-a-supersonic-car-with-a-parachute/. [Accessed 23 March, 2023].