Mine sisu juurde

Piast

Allikas: Vikipeedia
Ratassepp Piast

Piast või Ratassepp Piast ( c. 740/741? – 861; ladina keeles: Past Ckosisconis, Pazt filius Chosisconisu;[1] poola keeles: Piast Chościskowic, Piast Kołodziej) on tegelane varakeskaegses Poolas (9. sajand) ja tulevast Poola kuningriigi valitseva Piasti dünastia oletatav rajaja.[2]

Legend[muuda | muuda lähteteksti]

Inglid külastavad Ratassepp Piasti kodu (litograafia, c. 1860)

Piasti mainitakse Gallus Anonymuse kroonikas Gesta principum Polonorum koos oma isa Chościsko ja Piasti naise Rzepichaga.

Kroonika räägib kahe võõra inimese ootamatust külaskäigust Piasti koju. Nad paluvad liituda Piasti perega, et tähistada Piasti poja Siemowiti 7. sünnipäeva (paganlik üleminekuriitus noortele poistele). Vastutasuks külalislahkuse eest loitsivad külalised, et Piasti kelder oleks alati küllust täis. Seda nähes kuulutavad Piasti kaasmaalased ta oma uueks printsiks, kes asendab kadunud prints Popieli.

Kui Piast oleks tõesti olemas olnud, oleks ta olnud Poola esimese ajaloolise valitseja prints Mieszko I (u 930–92) vanavanavanavanaisa ja esimese Poola kuninga Bolesław I Vapra vanavanavanavanaisa (967). –1025).

Legendaarsed Piastid olid pärit Gnieznost, hästi kindlustatud linnast, mis asutati kaheksanda ja üheksanda sajandi vahel polaanide hõimude territooriumil. [3]

Legendi järgi suri ta 861. aastal 120 aasta vanusena.

Pärand[muuda | muuda lähteteksti]

Piasti monument Złotówis

Rohkem kui 1000 aasta pikkuse Poola ajaloo jooksul ei kandnud keegi teine nime Piast. [4]

Sõna Piast etümoloogiat selgitavad kaks teooriat. Esimene annab nimejuure sõnale piasta (poola keeles "rumm"), mis viitab tema elukutsele. Teine seostab Piasti piastuniga ("hooldaja" või "hoidja"). See võib vihjata Piasti esialgsele positsioonile majordoomina ehk "majaülemana" teise valitseja õukonnas ja sellele järgnenud võimu ülevõtmisele Piasti poolt. See oleks paralleelne varakeskaegse Frangi dünastiate arenguga, kus Merovingide kuningate majaülemad võtsid järk-järgult poliitilise kontrolli.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Badania krytyczno-historyczne i literackie by Jozafat Bolesław Ostrowski, 1870 (Polish)
  2. Norman Davies (23. august 2001). Heart of Europe: The Past in Poland's Present. Oxford University Press. Lk 249. ISBN 978-0-19-280126-5. Vaadatud 29. veebruaril 2012.
  3. Dzięcioł, W. (1966).
  4. [1] No person bore the name Piast