Padise linnus

Allikas: Vikipeedia
Vaade linnusevallilt kunagisele õuele.

Padise linnamägi ehk Vanalinnamägi on neemiklinnuse tüüpi linnamägi Harju maakonnas Lääne-Harju vallas Padise külas Kloostri metskond 37.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Linnus asub Harjumaal Padise kloostri varemetest ligikaudu 1 km lõunas Kloostri jõe parempoolesl kõrgel kaldaneemikul. Trapetsikujulise siseõue pindala on 3300 m2 Linnamägi on idapoolses nurgas piiratud otsavalliga ja välisjalamil 2,5 m sügavuse kraaviga. Valli lõunapoolne ots on madal. Vall koosneb liivast. Vallist on leitud kunagise palkkonstruktsioonide söe- ja tukikihid. Linnuse õue lääneküljelt on leitud ka põlenud kive. Arvatavasti olid palkrajatised ka linnuse põhja- ja lõunaserval. Linnuse edelanurgas, neemiku kitseneva tipu pool, oli lisaks madalam vall.

Söe- ja tukikihi proovide kalibreeritud 14C-vanuse põhjal kuuluvad need 11.–14. sajandi alguse vahemikku. Linnuse kasutamises võib tukkide kalibreeritud 14C-vanuse järgi eristada vähemalt kahte järku: 7.–10. ja 11.–13. sajandit. [1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Padise linnusest leitud inimtegevuse jäljed on pärit ajast 4000 aastat tagasi. Sellest ajast on pärit Padise linnamägi, rahvapärimustes Vanalinnamägi (Vana-Linnamägi)). Padise linnuses ei ole pidevalt elatud, seda on kasutatud vaid kaitse otstarbel nagu teisi rannalähedasi linnuseid.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. /Tõnisson, E. 2008. Eesti muinaslinnad. Muinasaja teadus 20, lk. 194-196

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Padise linnamägi "maa" poolt