Padise linnus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vaade linnusevallilt kunagisele õuele.
Padise linnamägi "maa" poolt

Padise linnamägi ehk Vanalinnamägi on neemiklinnuse tüüpi linnamägi Harju maakonnas Lääne-Harju vallas Padise külas.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Linnus asub Harjumaal Padise kloostri varemetest ligikaudu 1 km lõunas Kloostri jõe parempoolsel kõrgel kaldaneemikul. Trapetsikujulise siseõue pindala on 3300 m². Linnamägi on idapoolses nurgas piiratud liivast otsavalliga ja välisjalamil 2,5 m sügavuse kraaviga. Valli lõunapoolne serv on madal. Vallist on leitud kunagiste palkkonstruktsioonide söe- ja tukikihid. Linnuse õue lääneküljelt on leitud ka põlenud kive. Arvatavasti olid palkrajatised ka linnuse põhja- ja lõunaserval. Linnuse edelanurgas, neemiku kitseneva tipu pool, oli lisaks madalam vall.

Radiosüsinikmeetodil dateeringu põhjal kuuluvad söe- ja tukikihid 11.–14. sajandi algusesse. Linnuse kasutamises võib eristada vähemalt kahte järku: 7.–10. ja 11.–13. sajandit. [1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Padise linnusest on leitud kuni 4000 aasta vanuseid inimtegevuse jälgi. Sellest ajast on pärit Padise linnamägi, rahvapärimustes Vanalinnamägi (Vana-Linnamägi). Linnamäel ei ole pidevalt elatud, seda on kasutatud vaid kaitse otstarbel nagu teisigi rannalähedasi linnuseid.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. /Tõnisson, E. 2008. Eesti muinaslinnad. Muinasaja teadus 20, lk. 194-196

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]