Paadisadam

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Paadisild)
Jump to navigation Jump to search
Suurem paadisadam Soomes.

Paadisadam (ka paadisild) on paatide sildumiseks ja hoidmiseks ehitatud lihtne väikesadam.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Paadisadamad asuvad üldjuhul kaitstud vete ääres lahe- või jõesoppides ja on mõeldud peamiselt kohalike inimeste veesõidukitele.

Paadisadam koosneb harilikult statsionaarsest või ujuvast paadisillast, paatide veeskamiseks sobivast kohast (slipist) ja mõnikord ka paadikuurist või muust väiksemast hoonest paadi juurde kuuluvate asjade hoidmiseks. Paatide paremaks kinnitamiseks võivad paadisilla ümber vees olla ankrupoid või vaiad. Paadisadamas on võimalik ohutult silduda tavaliselt vaid väikese süvisega (kuni 1 m) ja lühematel (kuni 7 m) veesõidukitel.

Paljud paadisadamad pole kantud sadamregistrisse, ei osuta teenuseid ega oma alalist valvet. Külalisaluste sildumine või veeskamine toimub praktiliselt kokkuleppel valdajaga ja külalise omal vastutusel.

Lauter[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti traditsiooniline paadisadama vorm on lauter ehk valgma, kus saab paatidega randuda ja neid hoida. Lautri juures on merepõhi ja kallas suuremates kividest ja takistustest puhas (puhastatud). Lautris on asetatud rannale paatide maale tõmbamiseks ja vette laskmiseks ümarad puud. Lautri kõrgemas otsas olid mõnikord paatide üles vinnamiseks vinnad ehk pöörad. Suurte kivide külge võis olla pandud rauast rõngas, kuhu sai vinna või paati kinnitada.