Põranda pühkimine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib puhastustegevusest; pulmakombe kohta vaata Põranda pühkimine (pulm).

"Girl sweeping" ('tüdruk pühib põrandat'), William McGregor Paxtoni maal (1912)

Põranda pühkimine on meetod põranda puhastamiseks ja hooldamiseks.

Meetodid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Põranda kuivpühkimine: eemaldatakse kuiv lahtine mustus, praht. Pühkimiseks kasutatakse puhastuslappe, moppe, põrandakuivatajat, põrandaharja, koristusmasinat. Vett ja puhastusainet ei tarvitata.
  • Põranda väheniiske (niisutatud) pühkimine: eemaldatakse kuiv lahtine mustus, tolm, sõrmejäljed, kergelt kinnitunud vees lahustuvad plekid. Puhastusaineks on vesi väheses koguses või puhastusaine (neutraalne aine) lahus. Kasutatakse pihustuspudeliga pritsimisel või immutatud lappidega puhastamisel. Niisutatud meetodiga ei jää pinnale veepiisku, vaid niiskus haihtub kiiresti.
  • Niiske pühkimine: eemaldatakse vedel, kinnitunud, kuivanud veeslahustuv mustus ja plekid. Töövahendid: puhastuslapid, svammid, mopid, koristuslapid koos kuivatiga või vähese veega töötav masin. Niiskeks pühkimiseks on vaja valmistada puhastuslahus, töövahend kastetakse üldpuhastusaine lahusesse (neutraalne või nõrgalt leeliseline), pigistatakse võimalikult kuivaks ja pühitakse sellega pinda. Puhastatav pind jääb niiske, kuid see kuivab ise kiiresti (30 sek jooksul).
  • Märgpühkimine: eemaldatakse vedel lahtine, kinnitunud mustus ja plekid. See meetod on aeganõudvam, kuid leotamine pehmendab kuivanud mustust. Töövahendid: puhastuslapid, svammid, pesumopid, press-seadeldis koos ämbriga, koristuslapid koos kuivatiga, plaat- või raammopid, harjad. Sobib ainult vett-taluvatele pindadele, enne märgpühkimist tehakse alati kuivpuhastus, millega eemaldatakse lahtine mustus.
Põrandapühkimismasin Tennant S10 Coca-Cola tehases Cape Codis (2011)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]