Orange S.A.

Allikas: Vikipeedia
Orange'i logo

Orange S.A., endine France Télécom S.A., on Prantsuse rahvusvaheline telekommunikatsiooniettevõte, Prantsusmaa endiste riiklike sideettevõtete PTT ja France Télécom järglane. Sellel on 256 miljonit klienti kogu maailmas ning see annab tööd Prantsusmaal 95 000 ja mujal 59 000 inimesele. See on maailmas suuruselt kümnes ning Vodafone, Telefónica ja VEON järel suuruselt neljas mobiilivõrgustiku operaator Euroopas. 2015. aastal oli kontserni käive 40 miljardit eurot. Ettevõtte peakorter asub Pariisi 15. linnaosas. Praegune tegevjuht on Stéphane Richard. Ettevõte on osa Euro Stoxx 50 börsiindeksist.

Kuni 1988. aastani oli Prantsusmaa riiklikuks sideettevõtteks valitsusele kuuluv Postes, télégraphes et téléphones (PTT), kuid Euroopa direktiivi tõttu see erastati, sellest eraldus Prantsusmaa postiteenistus La Poste ja uus telekommunikatsiooniettevõte France Télécom. Sellest ajast peale on see olnud iseseisev, kuigi Prantsusmaa valitsusele kuulub 27 protsenti ettevõtte aktsiatest.

Orange on olnud ettevõtte peamine mobiilside-, lauatelefoni-, Interneti- ja IPTV-teenuste kaubamärk alates 2006. aastast. See sai alguse 1994. aastal, kui Hutchison Whampoa omandas 1990. aastate alguses kontrollpaki Microtel Communicationsis ja pani sellele uue nime. See sai Mannesmanni tütarettevõtteks 1999. aastal ja selle omandas Prantsusmaa riiklik telekommunikatsiooniettevõte France Télécom 2000. aastal. Ettevõtte kaubamärgi nimi muudeti Orange'iks 1. juulil 2013.