Oleg Ljalin

Allikas: Vikipeedia

Oleg Ljalin (vene Олег Адольфович Лялин; 24. juuni 193712. veebruar 1995) oli NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Komitee Esimese Peavalitsuse töötaja, kes "jooksis üle" Suurbritannia poolele.

Ljalin oli tööülesannetega seoses 1960ndatel korduvalt Londonit külastanud.

Ta viibis 1971. aastal NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Komitee Esimese peavalitsuse saadetuna töölähetuses Suurbritannias Nõukogude Kaubandusesinduse "katte all", kui ta 31. augustil joobes juhtimise eest vahistati. Ta keeldus koostööst politseiga ning tal puudus ka diplomaatiline puutumatus. Nõukogude Kaubandusesindus maksis tema £50 trahvi, kuid edasi jõudis ta MI5 kätte ning otsustas poolt vahetada. Ljalin paljastas Suurbritannia vastuluurele Ühendkuningriigis tegutsenud NSV Liidu RJK ja NSV Liidu sõjaväeluure (GRU) luureühenduse võrgustiku.

Ljalinilt saadud informatsiooni alusel saatis Suurbritannia Välisministeerium (Foreign Office) Operatsioon Foot (Operation Foot) käigus Suurbritanniast välja (kuulutas Persona non grata-ks) 105 nõukogude luureorganite kaastöötajat, mis moodustas 20% NSV Liidu diplomaatide koguarvust Suurbritannias.

MI5 andis Ljalinile uue identiteedi. Samuti anti asüül Ljalini sekretärile, kellega ta hiljem abiellus. Ta elas Inglismaa põhjaosas kuni oma surmani 1995. aastal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]