Objektikood

Allikas: Vikipeedia

Objektikood või objektifail on üks programmi loomise vaheetappe, kus lähtekoodi failid on kompileeritud, kuid nad ei moodusta veel ühtset tervikut, programmi. Erinevatest objektikoodi failidest saab linkimise tulemusena panna kokku lõpliku arvutiprogrammi või teegi.

Tehniline kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Objektifaili vorming on failivorming, mida kasutatakse objektikoodi salvestamiseks kompilaatori või assembleriga, enamasti masinkoodina. Objektifail ei sisalda tihti mitte ainult objektikoodi, vaid ka ümberpaigutamise ehk relocationi informatsiooni, mida linkija kasutab objektifailide ühendamisel tervikuks. Samuti võib objektifail sisaldada sümboleid (muutujate ja funktsioonide nimesid) ning veasilumise (debugging) informatsiooni.

Objektifailivorminguid on palju, kunagi oli kõikidel eri tüüpi arvutitel oma failivorming. Peale UNIXi ja sarnaste operatsioonisüsteemide loomist on jäänud kasutusse vähem vorminguid, näiteks COFF ja ELF.

Objektifailivormingu disain on tihti operatsioonisüsteemi disaini üks olulisemaid osi, see mõjutab nii linkimise kui ka arvuti kiirust, programmeerija tööviljakust, seega kaudselt ka kasutajat. Enamik objektifaile sisaldab struktureeritud andmeplokke, mis loetakse käivitades arvutiprogrammist operatsioonisüsteemi mällu ning käivitatakse etteantud koodiplokk.

Lihtsaim objektfailivorming on DOS COM, mis kujutab endast lihtsalt binaarandmeid, mis loetakse alati kindlaksmääratud aadressile arvuti mällu. Enamus teisi vorminguid sisaldab ka muud infot peale koodi; võimaldades programmil paikneda mälus erinevatel aadressidel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]