Mort

Allikas: Vikipeedia

"Mort" on Terry Pratchetti koomiline fantaasiaromaan ja neljas raamat "Kettamaailma" sarjast. See avaldati 1987. aastal. "Mort" on esimene raamat, mis keskendub Kettamaailma Surma karakterile. Pealkiri viitab raamatu peategelasele Mordile ning tegu on sõnamänguga: prantsuse ja katalaani keeles tähendab mort surma. Prantsuskeelses versioonis on raamatu pealkiri "Mortimer" ja katalaanikeelses versioonis "Morth". Eesti keelde tõlkis selle Allan Eichenbaum 1999. aastal.

2003. aastal läbi viidud BBC Big Read küsitlusel, mille eesmärk oli välja selgitada Suurbritannia elanike seas kõige armastatumad raamatud, valiti "Mort" 100 esimese hulka ning see oli Pratchetti romaanide seast populaarseim. [1]

2004. aastal ütles Pratchett, et "Mort" on esimene Kettamaailma romaan, millega ta on rahul. Ta lisas, et eelmistes raamatutes oli süžee vaid naljade toetamiseks, siis "Mordis" oli süžee keskne. [2]

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Teismelise Mordi isiksus ja temperament ei sobinud perekonna farmiärisse. Mordi isa Lezek viib ta kohalikule töölaadale lootuses leida Mordile praktikakoht, mis pakuks ta pojale tööd ja teeks temast kellegi teise probleemi. Hetk enne keskööd saabub Surm ja võtab Mordi oma õpipoisiks (kuigi ta isa arvab, et surnumatjaks). Surm viib Mordi oma valdustesse, kus ta kohtub Surma vana teenri Albertiga ja Surma adopteeritud tütre Ysabelliga. Mort saadab Surma tema tööl ning näeb Sto Heliti hertsogi poolt tellitud kuninga atentaati. Mort püüab edutult seda salamõrva takistada ja Surm hoiatab teda, et kõik surmad on kindlaks määratud ja tema ei tohi saatusele vahele segada.

Hiljem saadab Surm Mordi üksinda tööle, andes talle ülesandeks koguda printsess Keli hing, kes on mõrvatud kuninga tütar. Mort tapab hoopis hertsogi tellitud palgamõrvari ja Keli jääb ellu. Pärast seda hakkavad inimesed käituma imelikult – justkui oleks midagi juhtunud, teadmata miks. Keli avastab ruttu, et ülejäänud maailm ei tunnista tema elus olemist, kui ta just otse nendega ei räägi ning ka siis on inimesed segaduses ja unustavad ta kohe pärast vestlust. Ta palkab võlur Igneous Cutwelli, kes on võlurina treenitud nägema tavainimestele nähtamatuid asju (näiteks Surma), Kuninglikuks Märkajaks, kelle ülesanne on inimestele meelde tuletada, et printsess Keli on elus. Mort avastab, et tema tegu lõi alternatiivse reaalsuse, kus Keli elab, ning päris reaalsus kirjutab seda alternatiivset reaalsust üle, tappes lõpuks Keli. Cutwelliga probleeme arutades näeb Mort Nähtamatu Ülikooli asutaja Alberto Malichi pilti ja mõistab, et tegu on Surma teenri Alberitiga.

Mort ja Ysabell reisivad Surma raamatukogu, kus on kõikide kunagi või praegu elavate biograafiad, Lattu, et uurida Alberti biograafiat ja avastavad, et ta on tõepoolest Malich. Nad saavad teada, et Malich kardab koletisi, kes ootavad teda hauataguses elus, ning sooritas AshkEnte riituse tagurpidi, lootes Surma endast eemal hoida. Loits andis tagasilöögi ja saatis ta Surma valdustesse, kuhu ta jäi, et edasi lükata oma hinguseleminekut. Samal ajal soovib Surm teada saada, mis tunne on olla inimene, ja reisib Ankh-Morporki. Ta proovib purju jäämist, tantsimist, hasartmänge ja leiab endale töö. Mort muutub järjest enam Surma sarnaseks ja osa Surmast läheb tema sisse.

Surma eemalviibimine sunnib Morti tema rolli üle võtma ja koguma kaks hinge, mis on erinevates Kettamaailma servades, ja surevad samal ajal, kui alternatiivne reaalsus hävib. Enne Ysabelliga teel asumist kasutab Mort endas peituvat osa Surmast ning sunnib Albertit andma loitsu, mis alternatiivse reaalsuse hävinut aeglustaks. Pärast paari lahkumist läheb Albert Malichi nime all tagasi Nähtamatusse Ülikooli. Ta korraldab AshkEnte riituse, lootes uuesti Surma käest pääseda. Rituaal kutsub kohale nii Surma kui ka Mordi üle võtnud Surma osa. Surm ei tea, et Albert üritas teda reeta, ja võtab ta tagasi oma teenistusse.

Mort ja Ysabell lähevad Keli paleesse, kus printsess ja Cutwell organiseerisid kiiruga kroonimistseremoonia, et printsess saaks kuningannaks kroonitud enne, kui alternatiivne reaalsus hävib. Kuna reaalsus on nüüdseks liiga väike Alberti loitsu jaoks, päästavad Mort ja Ysabell Keli ja Cutwelli alternatiivsest reaalsusest ja viivad nad Surma valdusse, kus neid ootab vihane Surm, kes kuulis Albertilt, mida Mort tegi. Surm vallandab Mordi ja üritab võtta Keli ja Cutwelli elu, kuid Mort kutsub ta duellile. Kuigi Surm lõpuks võidab duell, jätab Mordi ellu ja saadab ta tagasi Kettale.

Surm veenab jumalaid originaalset reaalsust muutma nii, et Keli valitseks hertsogi asemel, kes Surma ja Mordi duelli ajal surma sai. Sentimentaalsed jumalad on nõus. Mort ja Ysabell, kes armusid loo käigus, abielluvad ja nendest saavad Sto Heliti hertsog ja hertsoginna ning Cutwellist saab Kuninganna Magamistoa Ülem. Surm osaleb Mordi ja Ysabelli pulmatseremooniajärgsel peol, kus ta hoiatab Morti, et Mort peab täide viima algse hertsogi saatuse ning kingib talle suure pärli, mis on tegelikult kokku surutud alternatiivne reaalsus.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

 • Surm
 • Mort
 • Ysabell
 • Täpi, Surma hobune
 • Albert
 • Keli
 • Cutwell

Adaptsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Stephen Briggs viis loo 1992. aastal teatrilavale. [3]

1994. aastal avaldati graafiline romaan "Mort: A Discworld Big Comic". [4]

Romaanist on tehtud kuuldemänge.[5]

15. detsembril 2007 esietendus saksakeelne muusikaline adaptsioon Hamburgis.[6]

2008. aasta augustis esietendus Guildfordis ingliskeelne muusikaline adaptsioon "Mordist".

Tühistatud adaptatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast filmi "Printsess ja konn" plaanisid Disney animaatorid John Musker ja Ron Clements teha järgmise projektina "Morti" põhjal täispika multifilmi, kuid neil ei õnnestunud selleks saada õiguseid. [7]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. BBC – Big Read – Top 100 raamatut 2003. aasta aprill, vaadatud 2009-05-9.
 2. Terry Pratchett, interviewed on Bookclub; broadcast on BBC Radio 4 on 4 July 2004; retrieved 25 March 2016.
 3. "Goodreads: Mort: The Play". Vaadatud 13. augustil 2021.
 4. ""Mort: A Discworld Big Comic" Goodreads-i leht".
 5. Mort at BBC Radio Listings website.
 6. Mort Musical Arhiiviversioon website of the Hamburg stage adaptation.
 7. Disney drops first trailer for Polynesian fable 'Moana' at Cnet.com.