Mindroling

Allikas: Vikipeedia

Ogyen Mindrol-ling,i (U-rgyan sMin-grol-ling dGon-pa, Mindroling,i klooster) on tuntud kui lõunapoolne teksti käsitluse traditsiooniga klooster (lho-gter).

Minzhoiling,i klooster asub Zhanangis Lhasa lähedal. Selle hiinapärane nimetus kölab Wujinchengshujietuozhou, mis tähendab kohta, kus kasvavad teadmised ja arenevad võimed. Mindrol-ling on läbi aegade olnud Ningma koolkonna ametlik peakorter Tiibetis. Ehitatud 10. sajandil ja algselt nimetati teda "Tabalin". Hiljem purustati see kohalike koolkondade vaheliste sõdade käigus ja tehti korduvalt maatasa

Aastal 1676 tänu 5. Dalai-le Ngawang-lozang-gyatso (rGyal-dbang lnga-pa chen-po Ngag-dbang blo-bzang rgya-mtsho) ehitati uus vöimas klooster vana asupaika.Pöhjuseks oli muidugi tolleaegse 5. Dalai enda õpetaja Terdag Lingpa Gyurmey-dorjey (gTer-bdag gLing-pa ‘Gyur-med rdo-rje), ehk teise nimega Terchen Chokyi-gyelpo (gTer-chen Chos-kyi rgyal-po) (1646–1719)Terdag Lingpa, kes oli punamütsike. Kloostrikompleksi hakati nimetama Min-zhoi-lingi kloostriks.

Purustati 1718 mongolite poolt ja taastas ta tänu enda punamytsikesest öpetajale 7 Dalai Kelzang-gyatso (rGyal-ba bdun-pa sKal-bzang rgya-mtsho, rGyal-dbang sKal-bzang) (1708–1757).

Nagu esimene hoone oli valmis veeti kohale 40 punamütsikest, saabusid nad erinevatest regioonidest üle Tiibeti. Aasta pärast oli punamütsikesi juba 300 ja kloostri hiilgeaegadel olevat seal elanud kuni 500 ningmaa laamat.

Õppeaineteks mida kohapeal õpetati oli meditsiin, tiibeti keel, grammatika, budismi kui Tiibeti ajalugu jne.

Min-zhoi-ling erines tolle aja Tiibeti kloostritest veel selle poolest et seal öpetati eraldi distsipliinina matemaatikat.

Eesmärgiks oli suure armee ningmaa astroloogidele öpetada selgeks täpne planeedi positsioonide välja arvestamine.

Astroloogia kui teadus oli vajalik ka tohtritele, keda kloostris õppis suurel hulgal ja sinna juurde peab lisama kõik need, kes Ningmaas tegelesid tantratega, nii et peaaegu enamus tolle aegstest tudengitest olid vähemal või suuremal määral seotud läbi õpingute matemaatikaga. Eraldi õppeainena paralleelselt matemaatikaga õpetati numeroloogiat ja arvude sümboolikat arvutuste tegemisel arvelaua asemel kasutati palvehelmeid.

Nii mõnigi tolleaegne tiibeti ehitusmeister või feodaal- insener sai seal enda elementaarse algteadmise rehkendamise kohta.Tänu matemaatika kui öppeaine populariseerijana oli Min-zhoi-lingi,s ka palju ilmalikke õpilasi: õppeasutus oli populaarne Lhasa ja teiste tiibeti piirkondade rikaste hulgas ja laste koolitamise kohana tuntud tänu enda heale haridustasemele.

Traditsiooniks sai aastasadadeks, et Minzhoilingis õppisid ka kõik tolleaegsed Tiibeti omavalitsuste ametnikud ja paljud ülikute feodaalide järeltulijad, kusjuures klooster õpetas ka Potala tulevasi ametnike ja muid kõrgeid bürokraate. Kloostris oli omal ajal üks suurimaid Nyingma tekstide kogusid, mida siis usinalt jagati ja paljundati. Kloostri varamutes oli peidus suur hulk igasugu müstilisi usulisi objekte ja imettegevaid asju. Hiljem Kommunistliku Hiina sissetungiga Tiibetisse tehti, Minzhoiling 1959 maatasa. Tol ajal elas seal 300 munka .

Ningma kloostri tähtsus Tiibeti budismi ajaloos[muuda | muuda lähteteksti]

See rajati samal ajal, kui Atisha liikus mööda Tiibetit ringi ja reformeeris nii tiibetlaste arusaama budismist. Atisha sündis Indias aastal 1054 oli enne Tiibetisse saabumist kuulsa Vikramashila kloostri ülemaks ja tõi kaasa uue arusaama budismist, mis erines Ningmaa koolkonna omast just enda rõhuga filosoofiale ja filosoofilisele käsitlusele budismist, vastandiks ningmaa eesmärgile õpetuses ja baasiks, milleks olid tantrad.