Mine sisu juurde

Mercury-Redstone 1

Allikas: Vikipeedia
Mercury kapsli päästeraketi automaatne start kohe peale stardi ebaõnnestumist

Mercury-Redstone 1 (MR-1) oli Mercury programmi esimene mehitamata katselend ja esimene kord, kui kosmoselaeva üritati kosmosesse saata Mercury-Redstone kanderaketiga[1][2]. Algsete plaanide kohaselt pidi see olema suborbitaalne lend ja start oli määratud 21. novembrile 1960[3].

Start toimus, kuid tulemuseks oli ebatavalisel moel ebaõnnestumine, mida hiljem kutsuti "nelja tolli lennuks". Kanderakett startis, tõusis 4 tolli ehk umbes 10 cm ja kukkus peamootorite seiskumise tõttu tagasi stardiplatvormile[4]. Plahvatusohu tõttu anti kohe häire, kuid imekombel kanderakett ei plahvatanud.

Peale starti paanikasse sattunud lennujuhid esitasid pealennujuhile, Chris Kraftile, kohati absurdseid variante, kuidas muuta ohutuks kanderakett, mida miski stardiplatvormil kinni ei hoidnud ja mis ähvardas ümber kukkuda[5]. Kraft kuulas lõpuks ühe inseneri nõuannet, kes soovitas lihtsalt oodata, millal raketi akud tühjaks saavad ja oksüdeerija ära keeb[5]. See toimis ja järgmisel päeval said insenerid kanderaketi juurde minna ja selle ohutuks muuta[4].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mercury-Redstone Launch Vehicle
  2. "MR-1". Originaali arhiivikoopia seisuga 31. detsember 2016. Vaadatud 8. jaanuaril 2017.
  3. NSSDC:Mercury-Redstone 3
  4. 4,0 4,1 "NASA History:MR-1: The Four-Inch Flight". Originaali arhiivikoopia seisuga 25. detsember 2017. Vaadatud 8. jaanuaril 2017.
  5. 5,0 5,1 Mercury-Redstone 1 Explained