Mary Harris Jones

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mary Harris Jones, 11. aprill 1902

Mary Harris Jones (tuntud ka nimega ema Jones; 1. august 183730. november 1930) oli Ameerika kooliõpetaja, õmbleja ja ühiskonnategelane. Ta oli ühenduse Industrial Workers of the World (IWW) üks asutajaid.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Mary Harris sündis katoliiklasest farmeri peres. Encyclopædia Britannica annab tema sünnikuupäevaks 1. august 1837. Ta ise luges oma sünnipäevaks aga 1. maid 1830 – arvatavasti usu tõttu, et varasem sünniaasta annab talle emalikuma väljanägemise. 1. mai oli valitud ka seetõttu, et see on rahvusvaheline töölistepäev.

1861. aastal abiellus ta terasetöölise George E. Jonesiga.

Tema tegevuses oli kaks pöördepunkti. Esimene neist oli kollapalaviku epideemia, mille ajal Tennessees surid tema abikaasa ja neli last, teine aga Suur Chicago põleng 1871. aastal, milles ta kaotas kogu oma varanduse. Pärast seda liitus ta töölisliikumisega Knights of Labor, mis oli organisatsiooni Industrial Workers of the World eelkäija. Sajandi algul oli ta seotud ka organisatsioonidega United Mine Workers (UMW) ja Ameerika Sotsialistliku Parteiga.

Aastal 1903 juhtis ta laste tööd veskites ja kaevandustes. Mary Harris viis läbi ka nn Laste Ristiretke, marsi, mis sai alguse Kensingtonist ning lõppes Oyster Bay linnas New Yorgi osariigis, kus asus president Theodore Roosevelti kodu. Mary Harrise juhtimisel lehvitasid lapsed plakateid, kus nõudsid endale rohkem mänguaega ning võimalust minna kooli. Ehkki president keeldus kohtumast marsil osalejatega, leidis laste töötamine ning nende vabaduse äravõtt suurt vastukaja mitmetes Ameerika ajalehtedes.