Martti Raide

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Martti Raide (sündinud 4. jaanuaril 1965 Tallinnas) on eesti pianist.

Õpingud[muuda | muuda lähteteksti]

Martti Raide alustas klaveriõpinguid 1972. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks oli Ell Saviauk. Aastail 1983–1990 õppis ta Tallinna konservatooriumis (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia EMTA) professor Bruno Luki klaveriklassis. EMTA magistrantuuris jätkas Raide saateklassi erialal Vilma Mallese juures ja kaitses 1997. aastal muusikamagistri kraadi tööga klaveripartii faktuurist Robert Schumanni vokaalkammerloomingus.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Martti Raide töötab pedagoogina EMTA kammermuusika osakonnas ning Tallinna Muusikakeskkoolis, kus ta on ka klaveriosakonna juhataja. Aastal 1997 viibis Raide Eesti Richard Wagneri Ühingu stipendiaadina Bayreuthis. Aastast 1998 on ta Eesti Richard Wagneri Ühingu esimees. Tegutseb aktiivselt kammermuusikuna. Tema osalusel on esiettekandel kõlanud üle 20 eesti helilooja uudisteose, autoriteks Mägi, Sumera, Kangro, Kõrvits, Tally, Siimer, Remme, Lattikas jt. 2002. aasta aprillis ilmus tal koostöös Villu Valdmaaga CD ”20. sajandi Eesti vokaalkammermuusika”.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

1980. aastal pälvis Martti Raide Tšehhis Ústí nad Labeis toimunud noorte pianistide konkursil esikoha. Martti Raide on saanud mitmeid parima kontsertmeistri preemiad, sealhulgas Tiit Kuusiku nimelisel lauljate võistlusel Tallinnas (1995) ja Aleksandr Dombrovski nimelisel keelpillimängijate võistlustel Riias (1998, 1999).