Mali põhiseadus
Mali 1992. aasta põhiseadus võeti rahvahääletusega vastu 12. jaanuaril 1992, seadus pandi kirja 1991. aasta augustis toimunud riiklikul konverentsil. Põhiseadus näeb Malis ette mitmeparteilise poolpresidentaalse süsteemi[1]
Põhiseadus peatati riigis 2012. aasta riigipöörde ajal ning uuesti 2013. aastal.[2]
Taust
[muuda | muuda lähteteksti]Esimene Mali põhiseadus kuulutati kehtetuks pärast 1968. aasta sõjaväelist riigipööret.[3] Uus põhiseadus võeti vastu 2. juunil 1974 ning sellega kehtestati riigis üheparteisüsteem ja kaugeneti huntavõimust.[4] See põhiseadus püsis kuni Moussa Traoré kukutamiseni 1991. aastal.
Võimule saanud Amadou Toumani Touré kokkukutsutud riiklik konverents pani uue põhiseaduse kirja 1991. aasta augustis ning see võeti referendumiga vastu 1992. aasta 12. jaanuaril, uut põhiseadust pooldas üle 98% hääletanutest.[5]
Sisu
[muuda | muuda lähteteksti]Põhiseadus sätestab, et Mali riigipea on president, kes on ühtlasi ka riigi sõjaväe kõrgeim juht. President valitakse viieks aastaks, järjest võib üks president ametis olla kuni kaks ametiaega; president nimetab ametisse peaministri, kes on valitsuse juht. Peaminister annab aru Mali Rahvusassambleele, mis saab läbi umbusaldusavalduse peaministri ametist kõrvaldada. Põhiseadus näeb ette mitmeparteisüsteemi, keelatud on vaid rassilistel, soolistel, piirkondlikel või usulistel alustel loodud erakonnad.
Põhiseaduse järgi peab Mali kinni inimõiguste ülddeklaratsioonist ja inimõiguste ja rahvaste õiguste Aafrika hartat. Tagatakse ka õigus meelt avaldada ning kohtusüsteemi iseseisvus. Mali seaduste kooskõla põhiseadusega jälgib Konstitutsioonikohus.
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Mali: Institutional Situation (arhiiviversioon [1], 13. juuni 2007)
- ↑ Voice of America, "Uncertainty Reigns in Mali", Anne Look, 23. märts 2012
- ↑ Mali: key events (arhiiviversioon [2], 4. juuli 2007)
- ↑ US Department of State: Background Note: Mali
- ↑ Elections in Mali