Mahutavus (laevandus)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Mahutavus on laeva ruume mahuliselt iseloomustav suurus. Eristatakse lastimahutavust, reisijatemahutavust ja registermahutavust.

Registermahutavus on ühikuta suurus, mis väljendab laeva üldisi ja kaubaruumide mõõtmeid. Registermahutavus määratakse mõõtmisreeglite järgi, mis on kindlaks määratud laevade mõõtmise rahvusvahelise 1969. a konventsiooniga.

Registermahutavuse liigid:

  • kogumahutavus, tähis GT (inglise k sõnadest gross tonnage) on kõigi laevaruumide ja kinniste tekiehitiste koguruumala, millest on maha arvatud topeltpõhja ja mõningate teenindusruumide mahud;
  • puhasmahutavus, tähis NT (inglise k sõnadest neto tonnage) näitab lasti- ja reisijateruumide, s.o. tulu andvate ruumide mahutavust; puhasmahutavuse määramisel arvatakse kogumahutavusest maha nende ruumide summaarne maht, mis ei kõlba kauba ja reisijate paigutamiseks, samuti laevapere, tekimehhanismide ja navigatsiooniseadmete ruumide maht.

Varem mõõdeti laeva mahutavust registertonnides: brutoregistertonn (tähis brt) ja netoregistertonn (tähis nrt). Registermahutavuse ühikud GT ja NT on uute laevade puhul kasutusel alates 1982. aastast.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]