Louis XVI hukkamine
Louis XVI hukkamine leidis aset 21. jaanuaril 1793, kui endine Prantsuse kuningas Louis XVI Prantsuse revolutsiooni käigus Revolutsiooni väljakul Pariisis Prantsusmaal hukati. Neli päeva varem toimus tema üle kohtumõistmine ning 786-liikmeline Rahvuskonvent mõistis ta peaaegu ühehäälselt riigireetmises süüdi (mitte keegi ei hääletanud otsuse vastu, mõned saadikud jätsid hääletamata). Ta hukati giljotiiniga, surmanuhtluse viis läbi timukas Charles Henri Sanson.
Hukkamist peetakse tihti nii Prantsusmaa kui Euroopa ajaloo pöördepunktiks. Mõnede jaoks sümboliseeris kuninga hukkamine tema endiste alamate poolt tuhandeaastase Prantsuse Kuningriigi lõppu ja demokraatia algust (kuigi Louis ei jäänud viimaseks Prantsusmaa kuningaks). Teiste, ka mõnede muutuste ja revolutsiooni pooldajate, jaoks oli hukkamine tarbetu verevalamine ning märkis vägivaldse kaose algust riigis.
Louis' surm andis revolutsionääridele üle riigi innukust juurde ning järgmise paari aasta jooksul jätkati radikaalsete reformidega. Üheksa aastat hiljem hukati samas paigas ka Louis' abikaasa kuninganna Marie Antoinette.
Kirjandus
[muuda | muuda lähteteksti]- Necker, Anne Louise Germaine, Considerations on the principal events of the French Revolution (1818)
- Hugo, Victor, The Memoirs of Victor Hugo (1899)
- Thompson, J.M., English Witnesses of the French Revolution (1938)