Loki

Allikas: Vikipeedia
Loki Islandi käsikirjas 18. sajandist
 See artikkel räägib jumalast; firma kohta vaata artiklit Loki Software

Loki (ka Loptr, isanime järgi Loki Farbautjarson) oli Skandinaavia mütoloogias pettuste jumal, keda kirjeldatakse "kõigi pettuste plaanijana". Tema isa oli hiid Farbaut ja ema hiiutar Laufey, Loki on Helblindi ja Býleistri vend. Teadaolevalt oli tal kuus või seitse last: hiiutar Angrboðaga Hel, hunt Fenrir ja maailmamadu Jörmungandr; oma naise Sigynniga Nari ja/või Narfi; mära kujul sai Loki täkk Svaðilfariga kaheksajalgse hobuse Sleipniri; Nooremas Eddas öeldakse ka Váli olevat Loki poeg.

Loki suhet jumalatega kirjeldatakse mitmeti: vahel ta abistas neid ja vahel tekitas tüli, samuti oli ta Odini verevend. Loki on kujumuutja ning ilmub lugudes lõhe, mära, hülge, kärbse ning võimalik, et ka vana naise kujul. Loki hea läbisaamine jumalatega lõppes, kui ta korraldas jumal Baldri surma. "Loki riiukõnes" ("Lokasenna") kirjeldatakse Loki tülinorimist teiste jumalatega pidusöögil Ægiri kojas, kuni ta lõpuks põgeneb, ent kinni püütakse ja maailma lõpu Ragnarökini ühe oma poja soolikatega kinni seotakse, nii et talle tilgub näkku valusat maomürki.

Ehkki Loki esineb paljudes müütides ning on üks silmatorkavamaid kujusid Skandinaavia mütoloogias, ei ole leitud märke tema kultusest ning ta nimi ei kajastu ka kohanimedes.